بچه‌های شیر دوست‌ندار

یکی از دغدغه‌های والدین خوراندن شیر به کودکان‌شان است. حق هم دارند. شیر فایده‌های زیادی برای بدن و سلامت کودکان دارد. علاوه بر سالم نگه داشتن استخوان‌ها و دندان‌ها، شیر باعث تقویت عضلات کودکان و کمک به سلامت پوست می‌شود. شیر به جلوگیری از بیماری کمک می‌کند و باعث تعادل فشار خون و جلوگیری از مشکلات قلبی در بزرگسالی می‌شود. خوردن شیر به جلوگیری از استرس و گرفتن آرامش هم کمک می‌کند. اما بسیار از کودکان خوردن شیر را دوست ندارند. در این متن راهکارهایی را برای این موضوع پیشنهاد می‌دهیم.

 

۱- شیر را با بیسکویت یا کیک همراه کنید.

بیسکویت یا کیک‌هایی که کودک دوست دارد را با شیر در اختیارش بگذارید. کیک و بیسکویت به خاطر قند، شکر و مواد دیگری چون تخم‌مرغ و آرد کمک می‌کنند تا میان‌وعده‌ای کامل و انرژی‌زا برای کودکتان فراهم کنید.

۲- با شیر اسموتی یا میلک‌شیک درست کنید.

اضافه کردن میوه‌های مختلف مثل موز و توت‌فرنگی یا مواد خوش‌طعم مثل وانیل، کاکائو یا عسل به شیر باعث می‌شود کودکان به شیر میل بیشتری نشان دهند. در این موضوع خلاقیت نشان دهید. طعم‌هایی که کودکتان می‌پسندد را به شیر اضافه کنید و ببینید به کدام تمایل بیشتری نشان می‌دهد.

۳- دماهای مختلف شیر را امتحان کنید.

اگر تا به حال به کودکتان شیر سرد می‌دادید، یک بار شیر گرم را امتحان کنید.ممکن است کودکان شیر را در دمای دیگری دوست داشته باشد که تا به حال امتحان نکرده‌اید.

۴- لیوان‌های شکل‌دار تهیه کنید.

لیوانی را پیدا کنید که کودکتان با دیدن آن ذوق‌زده شود و فقط موقع خوردن شیر در اختیارش بگذارید. لیوانی با طرح‌ حیوانی که دوست دارد یا قهرمان کارتونی که هرروز می‌بیند.این کار به نظر جزئی و کوچک می‌رسد اما انگیزه‌ی بیشتری به کودک برای خوردن شیر می‌دهد. اگر این کار برایتان ممکن نیست، با کودکتان به مغازه بروید و با هم شیر پاکتی انتخاب کنید. معمولا طرح‌ها و رنگ‌های روی بسته‌های شیر پاکتی کودکان را به هیجان می‌آورد.

۵- برای بچه‌ها نی‌های رنگی تهیه کنید.

این روش را در صورتی که کودک با هیچ روش دیگری راضی به خوردن شیر نشد انجام دهید، زیرا تهیه‌ و استفاده از نی به محیط‌زیست آسیب می‌رساند. ولی اگر چاره‌ی دیگری نداشتید می‌توانید برای کودکتان نی تهیه کنید. نی‌ها نوشیدن را برای کودکان به بازی تبدیل می‌کنند.

۶- مهم‌ترین انگیزه خود شمایید.

اگر شما در طول روز به شیر لب نمی‌زنید، تشویق کودک به خوردن شیر احتمالا کاری بی‌فایده خواهد بود. کودکان بیشتر از هر چیز به عادت غذایی شما توجه نشان می‌دهند. بنابراین اگر عادت به خوردن شیر ندارید، آن را در خودتان ایجاد کنید. این روند می‌تواند یک پروژه‌ی دونفره بین شما و کودکتان باشد. با هم برایش برنامه‌ریزی کنید و همدیگر را در این مسیر تشویق کنید. پروژه‌ی هیجان‌انگیز و لذت‌بخشی خواهد بود. مطمئن باشید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید