تابستان خنک (۲)

در مطلب قبل از راهکارهای مقابله با گرما به کمک لباس‌هایی که می‌پوشیم و دور ماندن از تابش آفتاب نوشتیم. در این مطلب به اهمیت تغذیه و خوردنی و نوشیدنی‌های روزانه‌مان خواهیم پرداخت. با کمی تغییر در رژیم غذایی‌تان می‌توانید حمله‌ی گرمای روزهای تابستان را دفع کنید. چطور؟ در این مطلب بخوانید.

چگونه بدن‌مان را مرطوب نگه داریم؟

گرما باعث عرق کردن بدن می‌شود و عرق کردن بدن را خنک می‌کند. ولی همین عرق کردن، باعث می‌شود آب بدنتان را از دست بدهید. راه‌هایی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید بدنتان را مرطوب نگه دارید.

  • نوشیدن آب

برای نوشیدن آب، صبر نکنید تا تشنه شوید. برای مرطوب نگه داشتن بدن و جلوگیری از گرمازدگی، در طول روز و به مرور آب بنوشید. می‌توانید از رنگ ادرارتان متوجه شوید بدن‌تان دچار کم‌آبی شده یا نه، هرچه رنگ زرد ادرار بیشتر باشد، نشانه‌ی این است که رطوبت بدنتان پایین است.

  • آبمیوه

همه‌ی آبمیوه‌های طبیعی بدون شکر افزوده، نه تنها می‌توانند باعث آبرسانی به بدن شوند، بلکه مواد لازم و مهم را به بدن می‌رسانند و کمک می‌کنند در هوای گرم فعال و سرحال باشید. اگر آبمیوه را از سوپرمارکت می‌خرید، دقت کنید شکر افزوده نداشته باشد و آبمیوه‌ی خالص باشد. 

  • از مصرف کافئین در هوای گرم بپرهیزید

کافئین باعث از دست رفتن آب بدن می‌شود. سعی کنید در روزهای تابستان از مصرف کافئین دوری کنید، ولی اگر مجبور به مصرف کافئین بودید، آن را با نوشیدن آب بیشتر جبران کنید.

تغذیه

غذایی که می‌خورید هم می‌تواند به بدن شما کمک کند تا خنک بماند. سعی کنید در غذایتان این مواد را بگنجانید:

  • میوه‌ها و سبزیجات

میوه‌ها و سبزیجات موادی هستند که هضم‌شان برای بدن راحت است و درصد آب بالایی دارند. سالاد یا ترکیباتی که از این دسته از مواد غذایی اشباع باشند باعث می‌شوند احساس سبکی داشته باشید و به بدنتان آب لازم برسد. 

  • غذاهای تند

شاید به نظر بیاید خوردن غذاهای تند در فصل گرما باعث احساس گرمای بیشتر می‌شود، اما این غذاها در شهرهایی که آب‌و‌هوایی گرم دارند محبوبند، چون تندی غذا باعث عرق ریختن بیشتر می‌شود، و عرق ریختن به بدن کمک می‌کند خود را خنک نگه دارد.

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید