تابستان خنک

تحمل گرما برای اکثر ما کار سختی است. تابستان بیش از آن که فکر می‌کنیم رویمان تاثیر می‌گذارد و گرمای هوا قدرت این را دارد که ما را حساس و عصبی کند. گرما می‌تواند ما را دچار مشکلات جسمی هم بکند و گرمازدگی اتفاق شایعی است. ولی راه‌هایی وجود دارد که می‌توانیم با کمک آن‌ها تحمل گرما را برای خودمان راحت‌تر کنیم، راهکارهایی ساده و کوچک که تاثیر زیادی در راحت گذراندن روزهای بلند گرم و تابستانی دارد. بخش اول این راهکارها را در این پست بخوانید. 

چطور لباس بپوشیم؟

مدل لباس پوشیدن شما می‌تواند بهتان کمک کند تا گرما را راحت‌تر بگذرانید.

– لباس‌های روشن بپوشید

لباس‌های روشن و با جنس‌هایی چون کتان می‌تواند به تحمل گرما کمک کنند. لباس‌های تیره گرمای بیشتری را به خود جذب می‌کنند و لباس‌های تنگ مانع تبخیر عرق از روی بدنتان می‌شود. فراموش نکنید عرق کردن و تبخیر آن، باعث خنک شدن بدن شما می‌شود. 

– عینک آفتابی بزنید

عینک‌های آفتابی هم شیک هستند و هم کاربردی. با زدن عینک آفتابی مانع رسیدن اشعه‌ی ماورابنفش – که اشعه‌ای خطرناک برای قرنیه است – به چشم‌هایتان می‌شوید. عینک آفتابی‌ای را انتخاب کنید که بتواند جلو ۹۰ تا ۱۰۰ درصد اشعه‌ی ماورابنفش را بگیرد.

– کلاه

کلاه از آن چیزهایی است که هم می‌تواند به استایل شما کمک کند و هم می‌تواند مانع از رسیدن اشعه‌ی ماورابنفش به بخش‌های حساس صورت‌تان باشد. با گذاشتن کلاه و جلوگیری از رسیدن آفتاب به آن، می‌توانید پوستتان را سالم نگه دارید و از چین‌و‌چروک افتادن بر روی آن جلوگیری کنید.

– کرم ضدآفتاب

هیچ‌چیز به اندازه‌ی کرم ضدآفتاب به تحمل بهتر تابستان کمک نمی‌کند. وقتی بیرون از خانه‌اید، زدن کرم ضدآفتاب را فراموش نکنید. موقع خرید کرم، به عدد SPF دقت کنید، برای رفتن به بیرون از خانه از کرمی که SPF آن حداقل ۱۵ باشد استفاده کنید. اگر می‌خواهید به استخر سرباز بروید و آفتاب بگیرید، از کرم‌هایی با عدد SPF بیشتر استفاده کنید. فراموش نکنید کرم را روی بخش‌هایی از بدن بزنید که حساسیت بیشتری نسبت به آفتاب نشان می‌دهند؛ جاهایی مثل بینی، گوش‌ها، شانه‌ها، پشت و گردن. 

از آفتاب دور بمانید

سعی کنید در ساعات اوج تابش آفتاب، بین ساعت ده صبح تا دو بعدازظهر، در فضاهای باز نباشید. برنامه‌تان را طوری تنظیم کنید که در این ساعت‌ها به بدن اجازه‌ی استراحت و زمان برای غذا خوردن و آب نوشیدن بدهید.

اگر در این ساعت‌ها در فضای باز ورزش‌های آبی انجام می‌دهید، ممکن است متوجه گرمایی که شما را احاطه کرده نشوید، اما باید احتیاط کنید چون ممکن است بدون آن که متوجه شده باشید، گرمازده شوید.

اگر مجبورید در این ساعات زیر آفتاب باشید، در ذهنتان فضاهایی را در نظر داشته باشید تا اگر خیلی گرمتان شد یا گرمازده شدید به آن فضاها پناه ببرید. جاهایی مثل مسجد، فروشگاه‌ها و پاساژ‌ها.

تا جایی که می‌توانید در سایه بمانید، بودن چند ثانیه بیشتر در سایه تاثیر بسزایی در بهبود حالتان دارد.

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید