حساسیت‌های بهاری

تغییرات شدید آب و هوایی درفصل بهار باعث نیاز بیش از حد معمول انسان به خواب و ایجاد حساسیت‌ها می‌شود.

با رعایت نکاتی درباره‌ی تغذیه و روند زندگی در این فصل می‌توانید از این دو مشکل جلوگیری کنید یا تاثیرات آن‌ها را به حداقل برسانید.

بدن انسان در فصل بهار به شدت نیازمند تامین انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند آهن است، چرا که کمبود این ماده‌ی مهم حیاتی، خون‌سازی را دچار اختلال کرده و به دنبال آن روند تامین اکسیژن مورد نیاز بدن مختل می‌شود که نتیجه‌ی آن خستگی، ضعف و خواب‌آلودگی است.

علاوه بر این رژیم غذایی خوردن آب پرتقال، شیر، تخم‌مرغ، موز، کاهو و بخصوص آب گوجه‌فرنگی به دلیل داشتن خاصیتی ضد دی‎اکسیدکربنی که دارند به ما کمک می‌کنند تا در برابر سستی و خواب‌آلودگی‌های فصل بهار مقاومت کنیم.

همچنین می‌توانید پس از طلوع خورشید و صبح‌ها خود را در معرض نور خورشید قرار دهید تا خواب‌آلودگی در شما کمتر شود. این اقدام را باید با ورزش کوتاه صبحگاهی همگام کنید تا در طی روز سرحال و شاداب باشید. ورزش و فعالیت در صبح هورمون سراتونین را در بدن افزایش می‌دهد که موجب ایجاد نشاط در بدن است.

حساسیت بهاری که با آغاز فصل بهار و گرده‌افشانی درختان ، درختچه‌ها و انواع چمن‌ها و علف‌های هرز علایم آن مانند عطسه، گرفتگی بینی، آب‌ریزش بینی، بی‌خوابی، خستگی، تورم قرمزی و خارش چشم و ریزش اشک در افراد بروز می کند این عارضه نوعی واکنش سیستم ایمنی بدن است و در افرادی که زمینه‌ی ژنتیکی دارند در اثر قرارگرفتن در معرض عوامل محیطی ایجاد می‌شود.

ویتامین سی نوعی آنتی هیستامین، آنتی اکسیدان و آنتی توکسین طبیعی است. از خوراکی‌های حاوی  این ویتامین می‌توان به پرتقال، گریپ فروت، لیموترش، پاپایا، فلفل دلمه ای، بروکلی و دیگر کلم‌ها (کلم ترش و کیمچی)، توت فرنگی، آناناس، کیوی و طالبی اشاره کرد.

خوردن یک کیک پرتقالی به همراه آب پرتقال طبیعی در شروع روز می‌تواند از بروز حساسیت به علت داشتن آنتی‌هیستامین و از خواب‌آلودگی به علت داشتن خاصیت ضد دی‌اکسیدکربنی که دارد جلوگیری کند.

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید