خانه‌تکانی شب عید (2)

بعد از تهیه‌ی لیست، نوبت به تمیز کاری می‌رسد.

بهتر است برای شروع از دیوارهای خانه شروع کنید:

 

برای تمیزکردن دیوارهای رنگ‌شده از 2 روش می‌توانید استفاده کنید:

اگر رنگ دیوارها روغنی است ترکیبی از ۳ لیتر آب‌گرم، یک قاشق غذاخوری آمونیاک و ۲ قاشق غذاخوری مایع ظرف‌شویی آماده کنید و تمامی دیوارها را با کمک اسفنج و این ماده به خوبی بشویید.

دیوارهایی با رنگ پلاستیک (یا رنگ روغن) را با ترکیب نصف پیمانه آمونیاک، یک‌چهارم پیمانه سرکه‌سفید و یک‌چهارم پیمانه جوش‌شیرین در یک سطل آب‌گرم تمیز کنید. این تمیزکننده ارزان و قوی، دیوارها را تمیز و براق خواهدکرد.

(برای استفاده از این مخلوط حتما از دستکش استفاده کنید)

اگر روی دیوارها با لک مدادرنگی روبه‌رو شدید فورا یک لایه خمیردندان روی لک بگذارید و پس از یک دقیقه آن را خوب پاک کنید.

درصورتی که لکه‌های باقیمانده روی دیوار مربوط به مداد آرایشی یا مدادشمعی فرزندان‌تان است از یک پنبه آغشته به روغن‌بچه کمک بگیرید و آن را به خوبی مالش دهید.

 

حالا نوبت شیشه‌هاست:

برای پاک‌کردن و برق‌انداختن شیشه‌ها می‌توانید از دستمال‌های بدون پرز استفاده کنید. خودتان در منزل به روشی بسیار ساده، شیشه‌شوی تهیه کنید. در یک افشانه، سه قاشق غذاخوری آمونیاک، یک قاشق سرکه و مقداری آب‌سرد بریزید. این محلول را روی سطح شیشه‌ای مورد نظر اسپری کنید و با دستمال یا روزنامه‌ی تمیز پاک کنید. روش دیگر این است که یک‌چهارم فنجان سرکه را در دو لیتر آب‌گرم حل کنید و با دستمال آغشته به این محلول شیشه را پاک کنید. همچنین می‌توانید محلول را روی سطح شیشه اسپری کنید و با روزنامه خشک کنید. دو پیمانه آب، نصف پیمانه الکل و یک قاشق چای‌خوری مایع ظرف‌شویی، محلولی معجزه‌آسا برای تمیزکردن شیشه‌ها و آینه است. محلول را روی شیشه اسپری کنید و با دستمال تمیز شیشه را پاک کنید.

اگر حشره‌ها روی شیشه اتاق‌تان لکه‌های زردرنگ باقی گذاشتند می‌توانید با یک چای کیسه‌ای خیسانده شده در آب‌سرد این لکه را برطرف کنید. کافی است چای کیسه‌ای را روی لکه‌ها بکشید.

همچنین شیشه‌هایی که لکه و رسوبات آب روی آن است را با مخلوط آب و سرکه سفید تمیز کنید.

برای از بین بردن لکه‌های سیاه که در گوشه‌های پنجره به‌وجود می‌آید، از مسواک کهنه استفاده کنید. به این ترتیب که آن را در مخلوط آب و مایع سفیدکننده وارد کنید و سپس روی محل مورد نظر بکشید.

 

پس از این مرحله به سراغ کف‌پوش بروید:

ابتدا لکه‌گیری کنید و درصورتی که لکه آدامس، جوهر یا سفیدک روی سطح زمین است با کمک محلول آب و سرکه‌سفید آن را از بین ببرید و سپس با کمک کف‌شوی مناسب زمین را برق بیندازید.

 

بعد از انجام این مراحل، کارهای اصلی خانه‌تکانی را کرده‌اید. پس با خیالی راحت استراحت کنید و در حالی‌ که در چک‌لیست، کارهای انجام شده را خط می‌زنید، برای رفع خستگی از یک فنجان چای و کوکی شکلاتی گرجی که قند کافی برای سرحال کردن دوباره‌ی شما دارد کمک بگیرید. خسته نباشید😍🍪

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید