خانه‌تکانی شب عید (۱)

 

برای یک خانه‌تکانی سریع و آسان، چند راه‌کار اصلی و اساسی وجوددارد که ‌با انجام‌دادن آن‌ها می‌توانید حجم کارهای خود را تا حد زیادی پایین بیاوردید و مشکل همیشگی «از کجا شروع کنم؟» را حل کنید.

برای شروع:

 

فهرستی تهیه کنید

 قبل از اینکه شروع کنید، به 2 فهرست نیاز دارید، این کار وقت زیادی را از شما نمی‌گیرید. می‌توانید در حین نوشیدن چای زمستانی خود با بیسکویت این کار را نیز انجام دهید.

یک فهرست از چیزهای دور ریختنی،

و یک فرست از تمام چیزهایی که باید تمیز شوند تهیه کنید.

قبل از شروع کار بدانید باید از شر دورانداختنی‌ها خلاص شوید. بهتر است دایره دورانداختنی‌ها را وسیع کنید. پس با خودتان روراست باشید و چیزهایی که از آن استفاده نمی‌کنید و یا دیدنشان شما را ناراحت می‌کند را از خود و خانه‌تان دور کنید. لباسی که دوسال است از آن استفاده نمی‌کنید دیگر قرار نیست استفاده شود. پس بهتر است آن را از کمد لباس‌هایتان خارج کنید و به صورت مرتب بسته بندی کنید تا در اختیار کسانی قرار دهید که می‌توانند از آن استفاده کنند. با کمی نظم و ترتیب، خرده‌ریزها را کاهش‌دهید هر قطعه شیء ناقص مانند لنگه جوراب، لنگه گوشواره بدلی، ظروف شکسته‌ای که دوباره چسبانده شده و… را دور بیاندازید. تهیه لوازمی مانند جاکلیدی، جاکفشی و در کل وسایلی که موجب مرتب‌شدن خرده‌ریزها می‌شوند را در دستور کار خود قرار دهید.

لوازمی که شکسته و خراب شده یا باید دور انداخته شوند یا باید فورا تعمیر شوند. پس بهتر است همین الان یک تصمیم درست درباره آن بگیرید و تکلیف‌شان را روشن کنید.

بعد از پایان این مرحله نگاهی به خانه بیندازید و ببینید چقدر زیباتر و سبک‌تر از قبل شده‌است. اگر این اصل را روزانه رعایت کنید این سبکی را همیشه حس خواهید کرد.

کارها را بر اساس هر اتاق تقسیم کنید و زمانی برای هر کار در نظر بگیرید. مثلا برای شستوشوی لباس‌ها می‌توانید از آخر شب از ماشین لباسشویی استفاده کنید. با این کار هم در مصرف برق صرفه‌جویی می‌کنید هم صبح از نور آفتاب برای خشک‌شدن لباس‌ها استفاده کنید.

هنگامی که به تدریج هر مورد موجود در فهرست را علامت می‌زنید، حس بسیار خوبی به شما دست می‌دهد و احتمال اینکه کارهایتان را تمام و کمال انجام دهید بسیار بیشتر خواهد بود.

 

آرام آرام اما سریع

برای داشتن خانه‌ای تمیز و درخشان، نباید لزوما زمان ممتد زیادی در اختیار داشته باشید. در حقیقت، خواهید دید که اختصاص دادن ۳۰ دقیقه در روز به کار نظافت، نتایج بسیار رضایت‌بخشی خواهدداشت. برای مرتب‌کردن لوازم و خرده‌ریزها، یک زمان ثابت مانند قبل از خواب یا قبل از صبحانه را کنار بگذارید در این فاصله می‌توانید به نظافت هم بپردازید، مثلا بعد از دوش صبحگاهی آینه حمام را تمیز کنید و یا کف وان را با کمی پودر یا مایع مخصوص، برق بیاندازید.

 

خانوادگی کار کنید

در هر هفته زمان خاصی را برای نظافت اختصاص‌داده و کارها را با فرزندان و همسر خود تقسیم کنید. از بچه‌ها بخواهید که تخت‌های خود را مرتب‌کرده، اسباب بازی‌ها و لوازم دیگر خود را جمع‌کرده و پس از گردگیری قفسه‌ها، سر جای خود بگذارند. این کار نه تنها باری از دوش شما برمی‌دارد و باعث خانه‌تکانی سریع‌تر می‌شود، بلکه عادت خوبی به فرزندان شما می‌آموزد.

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید