سنگین‌ها خوب بخوابند یا تاثیر خواب مناسب و کافی بر تناسب اندام

پنج اثر مثبتی که خواب مناسب و کافی می‌تواند بر تناسب اندام داشته‌باشد

معمولا هر بار که تصمیم می‌گیرید کمی چربی بسوزانید و شکم صافی داشته باشید، برنامه، همان سه مرحله‌ای همیشگی است. قدم اول، تحریم هله‌هوله و غذاهای مزخرف؛ قدم دوم، در آوردن کفش‌‌های ورزشی از توی انباری و قدم سوم، تمدید کارت عضویت در باشگاه بدن‌سازی است. اما کاش می‌دانستیدکه جای یک خواب شبانه‌ی کافی و مناسب در صدر لیست برنامه‌هایتان یا حداقل در رده دوم آن خالی است.

متاسفانه بیشتر ما تبدیل به آدم‌هایی شده‌ایم که تمام روز را به مدد چای و قهوه بیدار و هشیاریم. شب‌ها تا دیروقت مسی و رونالدو را دنبال می‌کنیم و صبح‌ها باید زود برخیزیم تا به درس یا کارمان برسیم و در همین گیر‌و‌دار، وزنمان پابه‌پای سنمان بالا می‌رود. داده‌های موجود حکایت می‌کنند که خواب نامناسب منجر به اضافه‌وزن و چاقی می‌شود. حتی تحقیقات جدیدتر نشان می‌دهند که عکس این قضیه نیز صادق است. یعنی خواب کافی و مناسب می‌تواند به شما در کم کردن وزن و رسیدن به تناسب اندام کمک کند.

متیو واکر، استاد دانشگاه برکلی، که بر روی تاثیرات خواب بر وزن تحقیق می‌کند، می‌گوید:” برخورداری از خواب کامل شبانه از مهمترین عوامل نگه‌دارنده وزن در محدوده تعادل است. “

البته خواب خوب و مناسب مثل هر استراتژی کاهش وزن دیگری به مدتی زمان و ثبات قدم احتیاج دارد و نباید انتظار نتیجه آنی داشت. اما با پی‌گیری منظم و داشتن برنامه‌ریزی برای خواب کافی می‌توانید اثرات آن را در درازمدت مشاهده کنید.

حالا به اتفاق آن‌هایی که گفتند:”خواب چه ربطی به وزن دارد؟  “ببینیم که خواب کافی چرا و چگونه بر حفظ و کاهش وزن تاثیر می‌گذارد:

  • میل شما به غذاهای ناسالم را کاهش می دهد

متیو واکر معتقد است: ”خواب کامل شبانه مدارهای مغز انسان را بازگشایی و راه‌اندازی مجدد می‌کند و به مغز این امکان را می‌دهد که در  انتخاب‌ غذا منطقی و آگاهانه‌تر عمل کند.“

پروفسور واکر و تیمش آزمایش کوچک اما جذابی بر روی 23 داوطلب مرد و زن انجام دادند. از این افراد یک بار بعد از خواب کامل شبانه و بار دیگر بعد از شب‌زنده‌داری، سوالاتی در مورد تمایلاتشان به غذاهای مختلف پرسیده شد و از مغزشان اسکن گرفته شد. افراد بعد از خواب کامل، میل بیشتری به غذاهای سالم‌تر نشان دادند، درحالی‌که بعد از بی‌خوابی، بیشتر به غذاهای پرکالری و چاق‌کننده کشش داشتند. اسکن مغزی افراد در حالت دوم نشان داد مناطقی از مغز که تصمیمات منطقی اتخاذ می‌کنند فعال نیستند.

آزمایشات دیگری نشان داده‌اند که کم خوابی در چند شب متوالی نیز اثرات مشابهی دارد و منجر به افزایش وزن می‌شود.

  • کمک می‌کند که مدت بیشتری احساس سیری داشته باشید

آزمایشی بر روی 1024 داوطلب نشان داده‌است، افرادی که از خواب کافی برخوردار نبوده‌اند، تعادل سطح هورمون‌هایشان را از دست داده‌اند. در این افراد سطح هورمون لپتین (leptin) که احساس سیربودن ایجاد می‌کند کاهش یافته و در عوض سطح هورمون گرلین (ghrelin)که القاگر اشتهاست بالا رفته‌است. پژوهشگران معتقدند که خواب به بدن ما کمک می‌کند سطح این هورمون‌ها را در حالت تعادل نگه دارد تا احساس اشتهای کاذب نداشته باشیم.

  • کمک می‌کند که به رژیم و برنامه کاهش وزنتان وفادار باشید

این مورد از خلال مشاهدات در برنامه‌های جمعی کاهش وزن و مقایسه عادت‌های شرکت‌کنندگان و میزان موفقیتشان حاصل شده‌است. بررسی‌ها نشان می‌دهد کسانی که شبانه بین شش تا هشت ساعت خوابیده‌اند، نسبت به آن‌هایی که کمتر از شش یا بیشتر از هشت ساعت خوابیده‌اند، در پیاده‌سازی برنامه کاهش وزن موفق‌تر بوده‌اند.

کیفیت خواب نیز در این زمینه موثر است. در یکی از  این مشاهدات افرادی که خواب شبانه‌شان به چند بخش تقسیم می‌شده و پنج بار یا بیشتر از خواب برخواسته‌اند، نسبت به آن‌ها که خواب یکپارچه‌تری داشتند، کمتر موفق بودند.

  • احتمال ورزش کردن شما را بالا می‌برد

فرآیند کاهش وزن، انرژی بر است. از طرفی خواب بیش از اندازه سطح مصرف انرژی را پایین می‌آورد و از طرف دیگر کم‌خوابی تمرکز و آمادگی لازم برای تمرین و ورزش را زایل می‌کند. درحالی‌که خواب به‌اندازه به شما تمرکز و انگیزه بالایی برای پی‌گیری اهدافتان می‌دهد. افرادی که معمولا در طول روز خواب‌آلودند، کمتر ورزش می‌کنند و بیشتر تمایل دارند وقت خود را به فعالیت‌های نشسته، نظیر تماشاکردن تلویزیون اختصاص دهند.

  • خوابیدن به افزایش سوخت و سوز کالری منجر می‌شود

خواب کامل و کافی به بدن کمک می‌کند تا متابولیسم سالمی داشته باشد. اما اگر خواب را از خودتان دریغ کنید در روند سوخت و ساز بدنتان اخلال ایجاد می‌شود. آزمایشات نشان می‌دهند افرادی که تنها ۴ ساعت در طول شب خوابیده‌اند، بدن‌هایشان بیشتر به انسولین مقاوم می‌شود و این زنگ خطری برای آن‌هایی است که از دیابت و چاقی رنج می‌برند.

اگر به سلامتی و تناسب اندام خود اهمیت می‌دهید، خواندن مطلب «دیوار کوتاه صبحانه» را نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم.

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید