خیساندن بیسکویت در چای، چرا و از چه وقت؟

To Dunk فعلی است که در زبان انگلیسی برای خیساندن بیسکویت یا مواد غذایی دیگر در نوشیدنی‌ها بالاخص چای، قهوه و شیر استفاده می‌شود – بله، به تعداد افراد دنیا ذائقه‌ی مختلف برای خیساندن مواد غذایی وجود دارد.  این عمل باعث می‌شود عطر و طعم مواد غذایی قوت بیشتری بگیرند که در شیرینی‌ها و بیسکویت این اتفاق با آب شدن شکر می‌افتد.

زدن بیسکویت در چای در بسیاری از کشورهای دنیا محبوبیت بالایی دارد. البته ذائقه‌ی افراد مختلف دنیا متفاوت است و بیسکویت محبوب آن‌ها برای زدن در چای یکسان نیست. برای مثال، در استرالیا یک مدل بیسکویت با روکش شکلات (Tim Tam Slam) صدرنشین بیسکویت‌ها برای زدن در چای است، در حالی‌که در آمریکا بیسکویت‌های کرمدار این عنوان را به دوش می‌کشند.

اولین اقدام به خیساندن بیسکویت در نوشیدنی به زمان روم باستان باز می‌گردد. در زمانه‌ی مدرن اما، ریشه‌ی این کار به قرن شانزده و دریانوردان بریتانیایی برمی‌گردد که این خوراکی سخت را در نوشیدنی‌های خود می‌خیساندند تا به‌راحتی آن‌ها را بخورند.

در تاریخ مدرن، شروع خیساندن بیسکویت در نوشیدنی به قرن شانزدهم باز می‌گردد. اما این کار در آن زمان فراگیر نشد. در قرن نوزدهم، رسم چای بعدازظهر در اوایل عصر ویکتوریا ظهور کرد. در نتیجه، دو کشور ایرلند و انگلستان آداب خیساندن بیسکویت را به رسمیت شناختند و عملا به سراسر جهان صادر کردند! هر چند فرهنگ‌های مختلف دیدگاه متفاوتی نسبت به این عمل داشتند. برای مثال، در انگلستان بسیاری از افراد خیساندن بیسکویت در چای را کاری کودکانه یا مربوط به طبقه‌ی کارگر قلمداد می‌کردند. در حالی که ملکه ویکتوریا گفته بود در دوران کودکی از خیساندن بیسکویت در چای لذت می‌برده است.

به جز مواردی که به فرهنگ و آداب و رسوم ملل و افراد برای خوردن بیسکویت وجود دارد، تحقیقاتی علمی هم در این زمینه انجام شده. نتیجه‌ی تحقیقات تایید کردند که فرو بردن بیسکویت در چای لذت خوردن این میان‌وعده‌ی خوشمزه را چند برابر می‌کند. در سال ۲۰۱۲، یک تحقیق در کشور انگلستان در رابطه با تاثیر خیساندن بیسکویت شکلاتی در چای انجام شد. طبق این تحقیق، فرایند خیساندن بیسکویت شکلاتی در نوشیدنی باعث افزایش تاثیر عطر آن می‌شود. طبق نتیجه‌ی این تحقیق،  اگر در ماده‌ی غذایی که در چای فرو می‌برید شکلات وجود داشته باشد، این شکلات کمی ذوب می‌شود، با وارد کردن آن به دهان، بافتی نرم و مخملی را تجربه می‌کنید و سپس طعم و بو را به عنوان یک نتیجه‌ی بهتر احساس خواهید کرد.

فرایند Dunking‌ (خیساندن) غذا در نوشیدنی ردپای خود را در منابع فرهنگی نیز به جای گذاشته. برای مثال در کتاب «در جستجوی زمان از دست‌رفته»، نوشته‌ی پروست، یکی از خاطرات کودکی راوی مربوط به خیساندن یک نوع کیک در چای است. شاید انتخاب کیک، که بافتی نرم و اسفنجی دارد، برای خیساندن در چای در مقایسه با انتخاب‌های همیشگی برای این کار عجیب به نظر بیاید. در حقیقت، پیش‌نویس رمان پروست نشان ‌داد نویسنده ابتدا در این بخش، خاطره‌ای از خیساندن نان تست در چای را روایت کرده بوده است.

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید