دانستنی‌هایی عجیب در مورد بیسکویت

بیسکویت آن‌قدر در زندگی همه‌مان جا باز کرده که گاهی یادمان می‌رود چیزهای زیادی هست که در موردش نمی‌دانیم. در این مطلب ما سعی کردیم چند مورد از جالب‌ترین دانستنی‌ها را در مورد بیسکویت این خوردنی محبوب و لذیذ با شما در میان بگذاریم.

۱. دوبار پخته

لغت “بیسکویت” از ترکیب واژه‌‌های لاتین “Bis” به معنای دوبار و “Coctus” به معنای پخته شده آمده است. میان‌وعده‌‌ای شیرین و خوشمزه‌ که آن زمان‌ها در دو مرحله پخته می‌شده‌ است. امروزه البته این پخت در یک مرحله انجام می‌شود. بیسکویت‌ها در آن دوره خوراکی موردعلاقه‌ی دریانوردان بوده‌اند چرا که برای مدت طولانی‌تری تازه می‌مانده‌اند.

۲. تا به حال بیسکویت‌های دایجستیو را برعکس می‌خورده‌اید.

چند سال پیش خبری در روزنامه‌ی ایندیپندنت انگلیس چاپ شد که موجب حیرت بسیاری از دوست‌داران بیسکویت دایجستیو شد. آن‌ها دریافتند تا به امروز این بیسکویت موردعلاقه‌شان را سر و ته می‌خورده‌اند بدون اینکه بدانند در واقع رویه‌ی شکلاتی بیسکویت‌های دایجستیو لایه‌ی زیرین آن به حساب می‌آید.

۳. خطر خوردن بیسکویت

پژوهشی در سال ۲۰۰۹ در بریتانیا نشان داد که تا آن زمان ۲۵ میلیون نفر در حین خوردن بیسکویت یا تلاش برای خوردن بیسکویت دچار سانحه شده‌اند. تعداد زیادی از‌ آن‌ها در حالیکه سعی کرده بودند باقی‌مانده‌ی بیسکویت‌شان را که پس از زدن در چای داخل لیوان داغ ریخته بود دربیاورند که دست و بال‌شان را حسابی سوزانده بودند. پس مواظب باشید علاقه‌ی بیش از حدتان آسیبی به شما نرساند.

۴. روز بیسکویت

روز ۲۹ مه را به نام روز بیسکویت نامگذاری کرده‌اند. جالب است به این بهانه نگاهی بیندازیم به ‌آن‌چه در کشورهای مختلف با عنوان بیسکویت نامیده می‌شود ولی ظاهری متفاوت در هرکدام از این کشورها دارد. بیسکویت‌های آمریکایی شبیه تکه‌های ترد و کوچک نان هستند که معمولا در صبحانه‌ها و دورچین وعده‌های غذایی دیده می‌شوند. در انگلستان اما، لغت بیسکویت به خوراکی‌های مسطح شیرینی اطلاق می‌شود که در آمریکا به آن‌ها کوکی می‌گویند.

۵. روز کوکی

روز ۴ دسامبر را به عنوان روز کوکی اعلام کرده‌اند. تاریخچه‌ی آن به سال ۱۹۷۸ برمی‌گردد که شخصی به نام مت نادر از کمپانی Blue Chip Cookie گفت: داشتن روزی برای جشن گرفتن کوکی خیلی مفرح و بامزه است. این فکر به برنامه‌ی پرطرفدار Sesame Street راه پیدا کرد و شخصیت محبوب The Cookie   Monster یا همان هیولای کوکی این ایده را مطرح کرد. از‌ آن زمان به بعد رفته‌رفته در بسیاری از کشورها این روز بهانه‌ای برای جشن گرفتن این خوراکی خوشمزه و شیرین شد.

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید