ده توصیه برای آغاز سال تحصیلی جدید

درباره‌ی ذهنیت مثبت، لوازم‌التحریر، فهرست‌ها، دوستان و هر چیزی که کمک می‌کند امسال بترکانید!

همیشه، در مقاطع مختلف سال ‌تحصیلی، وقت‌هایی که فشار درس و امتحان کلافه‌مان کرده‌است، با خودمان عهد می‌بندیم که سال تحصیلی آینده را طور دیگری شروع خواهیم کرد. اما گذشت زمان و گرمای تابستان گاهی آتش انگیزه‌مان را سرد می‌کند. این نوشته، برای همه‌ی آنها که عهد بسته‌اند یا نبسته‌اند، یادآور فرصت طلایی آغاز سال تحصیلی است و سعی دارد چند راه‌کار موثر برای شروعی خوب پیش پای دانش‌آموزان قرار دهد.

  • ذهنیت مثبت

اولین قدم فراموش کردن و پشت‌سر گذاشتن تمام ذهنیت‌های منفی است. تمام نمرات بد، خاطرات بد سال‌های گذشته، جریمه‌ها، دعواها و دردسر‌های سال‌های گذشته را به تاریخ بسپارید و به خودتان تلقین کنید که در سال جدید قرار است فقط اتفاقات خوب بیافتد.

  • اشتیاق نشان دهید

طوری رفتار کنید که همه بفهمند با نگرشی تازه، وارد سال تحصیلی جدید شده‌اید. روی کتاب‌هایتان قوز نکنید یا موقع قدم زدن به سمت مدرسه با سری افتاده پا بر زمین نکشید. سرتان را بالا بگیرید و با افتخار به مدرسه بروید. حتی کاری کنید که  کتاب‌های‌تان احساس کنند در دستان یک دانشمند نابغه ورق می‌خورند! به زودی می‌بینید که محیط، این انرژی مثبت را به خودتان برمی‌گرداند.

  • لوازم التحریر

لوازم التحریر را به انتخاب خودتان و در هر رنگ و مدلی که دوست دارید بخرید. چیزی که دوست دارید را ولو با قیمت بالاتر تهیه‌کنید و مطمئن باشید که ضرر نمی‌کنید، زیرا هرقدر قلم و دفتر و لوازمتان جذاب‌تر باشد، بیشتر شما را جذب درس خواندن می‌کند و کمتر از هم‌نشینی با آنها خسته خواهید شد.

  • فهرست‌های مهم

پیش از شروع سال تحصیلی جدید، فهرستی از توانایی‌ها، مهارت‌ها و عادت‌های خوبتان، تهیه کنید. همچنین فهرستی از اهدافی که تاکنون به آن‌ها دست یافته‌اید و فهرست دیگری از اهدافی که در این سال تحصیلی به دنبال آن هستید؛ مثلا بهبود نمره‌ی درس ریاضی یا … .

این فهرست‌ها را حتما روی کاغذ بنویسید و جایی در دسترس قرار دهید. برای اینکه در صورت نیاز به آنها نگاه کنید و انگیزه بگیرید.

اگر استرس و نگرانی راه مغز شما را به افکار خوب و مثبت بسته‌اند، آن افکار منفی را در یک فهرست مخصوص (لیست نگرانی‌ها) بنویسید تا مغز شما از تکرار این افکار بیهوده معاف شود.

  • پاداش‌های کوچک

برای گام‌ها و پیشرفت‌های کوچک، جوایز کوچکی درنظر بگیرید. هر گاه قدم هرچند کوچکی به سمت یکی از اهدافتان برداشتید، کار کوچکی انجام دهید که شما را خوشحال ‌کند. مثلا بعد از تمام‌کردن تکالیف یا پس از مطالعه‌ی یک فصل از کتاب، به موسیقی موردعلاقه‌تان گوش دهید، شبکه‌های اجتماعی را چک کنید و یا یک اپیزود کوتاه از انیمه‌ی مورد علاقه‌تان را تماشا کنید.

این فرآیند به‌ویژه در درس خواندن بسیار موثر است و شما را به تلاش و کسب موفقیت معتاد می‌کند.

  • گوش دادن و یادداشت‌ برداری

در کلاس حتما به درس معلم گوش دهید و یادداشت بردارید. شاید این توصیه خیلی تکراری باشد، اما آن‌قدر مهم است که نمی‌شود از تکرار آن پرهیز کرد.

حقیقت این است که مدرسه را برای یادگرفتن ساخته‌اند، نه برای اینکه پشت نیمکت‌ها بنشینید و به گچ (یا ماژیک) خیره شوید. گوش دادن در کلاس شاید کسل کننده باشد ولی نتایج آن در یادگیری و آسان شدن تکالیف و امتحانات شما را شگفت زده خواهد کرد.

  • مطالعه گروهی

اگر درس خواندن  و مطالعه انفرادی در خانه برای شما کار سخت و طاقت‌فرسایی است، برای افراد دیگری هم همین‌طور است. سعی کنید در میان دوستان‌تان یکی از این افراد را پیدا کنید و دوتایی با هم درس بخوانید. اگر بتوانید یک گروه تشکیل بدهید که چه بهتر! در این صورت خواهید دید حضور کسی که مرتبا درس‌ها را از شما بپرسد، چه قدر عملکردتان را بهتر و استرس و ترس از امتحان را کمتر می‌کند.

  • وارد رقابت شوید

کسب رتبه‌ی برتر و ممتاز در سطح کلاس و مدرسه و مسابقات علمی و المپیادها و … را نشانه بگیرید. برای رسیدن به آن برنامه ریزی و تلاش کنید. از کسانی که موفق بوده‌اند در این زمینه راهنمایی بخواهید.

هرچند تنها تعداد کمی از افراد موفق به کسب چنین افتخاراتی می‌شوند، اما شرکت در این رقابت بازنده‌ای ندارد و نهایتا به نفع همه است. زیرا برای شما هدفی مشخص شده‌است تا به سمت آن حرکت کنید، و انگیزه و هیجانی که از درس خواندن و مدرسه رفتن لذت ببرید.

  • آزادانه انتخاب کنید

شما مجبور نیستید تمام وقت‌تان را با دوستان صمیمی‌تان بگذرانید. به خصوص اگر این مسئله در سایر انتخاب‌های شما ایجاد محدودیت می‌کند. مثلا اگر رشته‌ی ورزشی مورد علاقه‌تان والیبال است و دوستان صمیمی‌تان همه فوتبال را انتخاب کرده‌اند، باز والیبال را انتخاب کنید. مطمئن باشید آنجا هم دوستان خوبی پیدا خواهید کرد.

  • استقبال از دوستان و تجربه‌‌های جدید

برای دوستان جدید و تجربه‌های تازه گارد بسته نگیرید. گفتیم که مدرسه را برای یادگرفتن ساخته‌اند. اما این یادگرفتن تنها به ضرب و تقسیم و تاریخ و جغرافی خلاصه نمی‌شود. شما در مدرسه نه‌تنها از معلم که از هر کسی و هر تجربه‌ای می‌آموزید. از جمله، مهارت برخورد و تعامل با تیپ‌ها و شخصیت‌های گوناگون را یاد می‌گیرید. اگر تنها با چند دوست صمیمی نشست و برخاست داشته‌باشید، خودتان را از برخی جنبه‌های ارزشمند تحصیل در مدرسه، محروم کرده‌اید.

از طرفی اگر احساس کردید دوستان قدیمی‌تان کمی از شما دور شده‌اند، نگران نباشید. آنها هم برای خودشان دوستان تازه‌ای یافته‌اند و البته این به معنای کم‌رنگ شدن دوستی‌تان نیست

 

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید