راهکارهایی برای کنار آمدن با سرمای هوا

زمستان از راه رسیده است و به خیلی از ما که چندان علاقه‌ای به سوز و سرما نداریم این چند ماه آخر سال حسابی سخت می‌گذرد اگر نتوانیم از خودمان درست مراقب کنیم و مدام نگران بیمار شدن یا احساس سرما و خستگی باشیم. گفتیم در این مطلب به چند راهکار ساده برای کنار آمدن با سوز و سرمای هوا بپردازیم، شاید ما سرمایی‌ها هم یاد گرفتیم با زمستان آشتی کنیم.

فعالیت بدنی، حتی در سرما

برای آن دسته‌ای از افراد که به فعالیت‌های ورزشی بیرون از منزل عادت دارند خانه‌نشین شدن از ترس سرما یکی دیگر از عوامل گریزان بودن از زمستان است. اما جالب است بدانید اهمیت فعال بودن در هوای سرد و مزایای آن برای سلامتی‌تان در زمستان به مراتب مهم‌تر از روزهای گرم است. خوشبختانه انتخاب‌های خوبی برای شما وجود دارند؛ از دویدن و پیاده‌روی تا دوچرخه‌سواری و اگر اهل‌ا‌ش باشید اسکی.

مبارزه با افسردگی زمستانی

چه درگیر افسردگی فصلی باشید چه نباشید، زمستان در مجموع فصل چندان شادی نیست. آسمان خاکستری و زمین‌های سفید پوشیده از برف که چشم را می‌زند و سرمای هوا هیچ‌کدام آن‌چنان فرح‌بخش نیستند. بنابراین سعی کنید مثبت‌اندیشی را در زمستان بیش از مواقع دیگر در خودتان تقویت کنید، تا جایی که می‌توانید در فعالیت‌های شاد و مفرح شرکت کنید و تا حد امکان نور آفتاب برای بدن‌تان ذخیره کنید. اگر دورکاری می‌کنید یا به ناچار زمان بیشتری در منزل می‌گذرانید بیشتر مراقب خودتان باشید تا گرفتار افسردگی فصلی نشوید.

خوراکی‌هایی گرمازا

همه‌ی ما می‌دانیم که خورد و خوراک مناسب تا چه حد در فصل سرما مهم و تاثیرگذار است. اما در کنار سالم و مقوی و پر ویتامین بودن غذاها و خوراکی‌ها می‌توانیم از خاصیت ایجاد گرما توسط آن‌ها در بدن هم بهره ببریم. از خوردن سوپ و غذاهای تند که بگذریم یکی از بهترین خوراکی‌ها در روزهای سرما چای یا قهوه به همراه انواع بیسکویت است، چرا که بیسکویت‌ها به خاطر دارا بودن کربوهیدرات سوخت و ساز یا همان متابولیسم بدن را بالا می‌برند و این امر موجب تولید گرما در بدن می‌شود.

پوست و سرما

ممکن است فکر کنید سرمای هوا و روزهای کوتاه سختی‌های زمستان هستند ولی حواس‌تان باشد خشکی هوا را از قلم نیندازید. پوست‌ و چشم‌های شما به احتمال زیاد بیشتر از سایر فصول احساس خشکی خواهند داشت بنابراین باید بیشتر از آن‌ها مراقبت کنید. از کرم‌های مرطوب‌کننده برای پوست‌تان به ویژه صورت و دست‌هایتان استفاده کنید. بد نیست از دستگاه‌های بخور آب سرد هم برای فضاهای بسته استفاده کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید