سبوس گندم، سرشار از فیبر

سبوس گندم منبع بسیار غنی برای تامین فیبر است. پیشتر، از سبوس گندم تنها به عنوان غذای دام استفاده می‌شده است، اما خوشبختانه حالا به عنوان منبع غذایی‌ای مفید برای سلامت انسان شناخته می‌شود.

علاوه بر فیبر، سبوس گندم منبعی حاوی ویتامین ب، منیزیم و فسفر است. این در حالی است که این ماده‌ی غذایی انرژی و کالری پایینی دارد. نصف لیوان سبوس گندم تنها ۶۳ کالری به انرژی مصرفی روزانه‌ی شما اضافه خواهد کرد. از فایده‌های سبوس گندم بیشتر خواهیم گفت، احتمالا بعد از دانستن این اطلاعات، سبوس را به رژیم غذایی‌تان اضافه خواهید کرد:

کاهش وزن

مثل هر ماده ی غذایی غنی از فیبر دیگر، سبوس گندم به خاطر ایجاد حس سیری نسبتا طولانی می‌تواند نقش مفیدی در کم کردن وزن شما ایفا کند. سبوس گندم اشتهای شما را  متعادل می‌کند و شما را تا مدتی سیر و راضی نگه می‌دارد. این ساز و کار باعث می‌شود میزان غذای شما در طول روز کمتر شود و بتوانید راحت‌تر وزن خود را کنترل کنید.

پایین آوردن فشار خون

برای افرادی که با فشار خون بالا دست‌وپنجه نرم می‌کنند، سبوس گندم می‌تواند راه‌حل مناسبی باشد. ضمنا مصرف سبوس احتمال ابتلا به بیماری‌های قبلی و عروقی را کاهش می‌دهد. گنجاندن سبوس گندم در رژیم غذایی باعث پایین آمدن کلسترول می‌شود و احتمال سکته و دیابت در مصرف‌کنندگان این ماده‌ی غذایی کمتر می‌شود.

سلامت گوارش

تحقیقات نشان می‌دهد مهم‌ترین فایده‌ی استفاده از سبوس، سلامت دستگاه گوارش است. فیبر موجود در این ماده‌ی غذایی باعث حرکت درست مواد غذایی در روده‌ها می‌شود و از اسهال و یبوست جلوگیری می‌کند. ضمنا سبوس جلوی عارضه‌های گوارشی مثل نفخ را هم می‌گیرد.

جلوگیری از سرطان

یکی دیگر از فواید مصرف سبوس گندم، نقشی است که این ماده‌ی غذایی می‌تواند در جلوگیری از انواع خاصی از سرطان داشته باشد. مهم‌ترین این سرطان‌ها، سرطان روده‌ی بزرگ است. سرطان پستان هم از دیگر سرطان‌هایی است که مصرف سبوس گندم می‌تواند خطر ابتلا به آن را کاهش دهد.

اگر مایلید سبوس را در برنامه‌ی غذایی خود قرار دهید، در حال حاضر نان و بیسکویت‌های زیادی تولید می‌شوند که در تهیه‌ی آن‌ها از این ماده‌ی غذایی استفاده شده. با گنجاندن این محصولات در سبد خریدتان می توانید خوردن سبوس گندم را جز عادت غذایی خود کنید. ما به شما «سبوسه» و «بیسکودایت» را پیشنهاد می‌کنیم، دو محصول گرجی که در ترکیبات آن‌ها از سبوس گندم استفاده شده است.

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید