سیزده راه برای مراقبت روزانه از جسم و روح

در برنامه‌ریزی‌های روزانه‌تان جایی با عنوان “زمانی برای خودم” باز کنید تا در یک روتین ناسالم گرفتار نمانید.

ساعت ۷:۳۰ صبح است. آلارم گوشی‌تان به صدا درمی‌آید. با چشمان نیمه‌باز دنبال گوشی‌تان می‌گردید، دکمه‌ی Snooze را فشار می‌دهید و سرتان را در بالش فرو می‌برید و با خودتان می‌گویید فقط پنج دقیقه‌ی دیگر … تا اینکه ناگهان با استرس از خواب بیدار می‌شوید، نگاهی به ساعت می‌اندازید و می‌بینید ای دل غافل! دیرتان شده است.

عاقبت با هزار بدبختی خودتان را به پشت میز کارتان می‌رسانید. صدها ایمیل و پیغام و لیست کارهای معوقه انتظارتان را می‌کشد. مشغول به کار می‌شوید و فقط وقتی از شدت گرسنگی سرتان گیج رفت یا صدای قار و قور شکم‌تان بلند شد می‌فهمید باید دست از کار بکشید و تا به خودتان می‌آیید می‌بینید ساعت کاری تمام شده است. به خانه برمی‌گردید و تا سر بچرخانید دوباره شب شده است و می‌خوابید و روز از نو روزی از نو.

می‌خوابید، بیدار می‌شوید، کار می‌کنید. و همین روند تکرار می‌شود. این همان روتین ناسالمی‌ست که خیلی‌هامان گرفتارش هستیم. ولی تمام زندگی این نیست. باید یاد بگیریم زمانی را هم به خودمان اختصاص دهیم.

 

۱. زمان‌های مشخصی برای کار نکردن در نظر بگیرید.

تمرکز بر روی کار بهانه‌ی خوبی‌ست برای اینکه مراقب خودتان نباشید. ساعتی از شبانه‌روز را به خودتان اختصاص دهید. این ساعت می‌تواند صبح خیلی زود و قبل از خروج از خانه باشد، می‌تواند عصر و یا حتی آخر شب باشد. این زمان‌ها را اوقات مقدسی بدانید که قرار نیست کار کوچک‌ترین خللی در آن‌ها ایجاد کند.

 

۲. مدیتیشن کنید.

روزتان را با مدیتیشن شروع کنید. اپلیکیشن‌های زیادی در دسترس هستند که با کمک آن‌ها می‌توانید به راحتی روزانه ۵ تا ۱۰ دقیقه مدیتیشن کنید. این کار به ذهن شما مجال تنفس می‌دهد. کمک‌تان می‌کند امواج منفی را از خودتان دور کنید و هوشیاری فردی‌تان را بالا ببرید.

 

۳. ورزش کنید.

فعالیت بدنی منظم شاید یکی از مفیدترین کارهایی باشد که می‌توانید در برنامه‌ریزی روزانه‌تان بگنجانید. این کار علاوه بر مزایای مشخصی که برای سلامتی جسمی شما دارد، ذهن‌تان را هم آزاد کرده و قدرت فکر کردن‌تان را بالاتر می‌برد.

 

۴. خواب کافی داشته باشید.

تحقیقات علمی مزایای بی‌شماری برای خواب کافی برشمرده‌اند. خواب کافی مساوی‌ست با شادابی بیشتر، سلامتی بیشتر و ذهنی کارآمدتر و خلاق‌تر. به همه‌ی این‌ها سم‌زدایی از مغز را هم اضافه کنید. برای اینکه بهترین عملکرد خود را داشته باشید، هیچ‌چیز مهم‌تر از این نیست که باتری‌هایتان را درست و به اندازه‌ی کافی شارژ کنید.

 

۵. زمانی برای شعر.

ممکن است به نظرتان مسخره بیاید ولی نمونه‌های زیادی از افراد موفق گفته‌اند شعر نقش مهمی در برنامه‌ی روزانه‌شان دارد. خواندن و نوشتن شعر می‌تواند میزان اضطراب و استرس شما را پایین بیاورد و توجه شما را به جزییاتی از زندگی و اطراف‌تان جلب کند که در غیراینصورت آن‌ها را نمی‌دیدید. چه بهتر که خودتان شعری بنویسید، حتی چیزی به سادگی یک هایکو.

 

۶. بنویسید.

در این آشفته بازار زندگی‌های شلوغ امروزی به خاطر سپردن وقایع و لحظه‌ها کار دشواری‌ست. همیشه یک دفتر یادداشت همراه داشته باشید و چیزهایی که در طول روز ذهن‌تان را به خود مشغول می‌کند بنویسید. نوشتن به شما کمک می‌کند مسیرتان را راحت‌تر پیدا کنید.

 

(ادامه دارد)

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید