سیزده راه برای مراقبت روزانه از جسم و روح

هفته‌ی گذشته به اولین بخش از این مطلب پرداختیم. از اهمیت گنجاندن زمانی مختص به خود در برنامه‌ی روزانه

گفتیم و اینکه اگر حواس‌مان نباشد که در شبانه‌روز برای خودمان هم وقتی اختصاص دهیم ممکن است به خودمان بیاییم و ببینیم در روتینی ناسالم گرفتار شده‌ایم که حال‌مان را روز به روز بدتر می‌کند. روش‌های گوناگونی وجود دارند که می‌توان از‌ آن‌ها برای پیشگیری از گرفتار شدن در یک چرخه‌ی معیوب کمک گرفت. حالا به بررسی مورد هفتم تا سیزدهم از این سری پیشنهادات می‌پردازیم:

 

 

۷. حرف بزنید.

خانواده و دوستان شما بزرگ‌ترین حامیان شما هستند. حتی اگر روزتان پر از استرس و شلوغی‌ست، تلفن را بردارید، به یکی از اعضای خانواده یا به دوست نزدیک‌تان زنگ بزنید و بگویید فقط خواستم حال‌ت را بپرسم، چند دقیقه‌ای با آن‌ها حرف بزنید، از خبرهای خوب زندگی‌شان بپرسید. این کار آرام‌تان خواهد کرد.

 

۸. آرام‌آرام بیدار شوید.

اگر هنوز چشم‌تان را باز نکرده به سراغ چک کردن پیغام‌ها، ایمیل‌ها و شبکه‌های اجتماعی‌تان می‌روید، به دست خودتان روزتان را خراب می‌کنید. هیچ تضمینی وجود ندارد اولین چیزی که به چشم‌تان می‌خورد خبری بد یا اتفاقی ناراحت‌کننده نباشد و مواجه شدن با چنین چیزی وقتی هنوز مغزتان به طور کامل بیدار نشده حال‌تان را خراب خواهد کرد. ۳۰ تا ۳۵ دقیقه بعد از بیدار شدن به خودتان مجال تنفس بدهید و بعد به سراغ چک کردن پیغام‌هایتان بروید.

 

۹. یک داستان بخوانید.

ساعتی از روز به ذهن‌تان مرخصی بدهید و بگذارید در دنیایی دیگر سیاحت کند. خواندن داستان‌ نیمکره‌ی راست مغزتان را فعال می‌کند و باعث می‌شود افکار خلاقانه به ذهن‌تان خطور کند. این موضوع می‌تواند به بالا بردن راندمان فکری و کاری‌تان کمک کند و برای روح‌تان هم خوراک لذیذی باشد. یک تیر و دو نشان!

 

 

 

۱۰. یوگا کنید.

یوگا از آن دسته ورزش‌هایی‌ست که علاوه بر تمام مزایایی که برای سلامتی و بدن‌تان دارد، به خاطر شرایط و جو متفاوتی که می‌طلبد می‌تواند زندگی‌تان را متحول کند. برای خیلی از افراد زمان یوگا شاید تنها زمانی باشد که مجبور می‌شوند موبایل‌شان را کاملا کنار بگذارند و تمام آن یک ساعت را فقط و فقط به خودشان اختصاص دهند.

 

۱۱. به یک پادکست گوش کنید.

پادکست‌ها یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد فراغت ذهنی و در عین حال دریافت اطلاعات مفید هستند. برای گوش دادن به پادکست هم اپلیکیشن‌های متنوعی معرفی شده‌اند و امروزه برای انواع و اقسام موضوعات پادکست‌های متنوعی تولید شده‌اند. به خودتان رحم کنید و پادکست‌هایی با موضوعات غیرکاری انتخاب کنید. چیزی برای آرامش روح و روان.

 

۱۲. در برنامه‌تان جایی برای خودتان باز کنید.

وقتی خودتان را در برنامه‌ریزی روزانه بگنجانید، دیگر برای آن زمان، قرار ملاقات یا جلسه‌ای در نظر نمی‌گیرید که مانع این شود که به خودتان برسید. اگر عادت به نوشتن برنامه‌های روزانه‌تان دارید جلوی ساعتی که برایتان مناسب‌تر است بنویسید “خودم” تا یادتان نرود باید برای خودتان وقت بگذارید.

 

۱۳. بازی کنید.

تمام فعالیت‌هایی که تا این‌جا نام بردیم، کارهایی عالی برای بهبود سلامت روح و روان‌ هستند. ولی باید جایی هم برای بازی کردن در نظر بگیریم. بازی کردن ذهن را رها می‌کند و می‌تواند حس شعف و شادی در شما پدید آورد. اگر فرزند دارید، زمانی را برای بازی کردن با فرزندتان اختصاص دهید. زندگی‌ همه‌تان چندبرابر پرنشاط خواهد شد.

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید