شکلات، خوشمزه‌ی مفید

شکلات ماده‌ی غذایی لذیذ و محبوبی است که در مواقع ناراحتی و استرس می‌شود رویش حساب کرد. ماده‌ای که می‌تواند حس‌وحال منفی را از بین ببرد و سرحالمان کند. ولی آیا شکلات‌ها، خوراکی‌ای سالم هم هستند؟

اگر در خوردن آن زیاده‌روی می‌کنید مسلما نه. اما اگر میزان مصرف به‌اندازه و درست باشد، تحقیقات علمی و پزشکی نشان می‌دهد که شکلات خالص یا همان کاکائو، تاثیرات مثبت زیادی روی بدن دارد.

در این مطلب به چند مورد از فواید خوردن شکلات برای بدن اشاره می‌کنیم.

  • قلب و گردش خون

تحقیقات نشان داده مصرف شکلات می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش دهد. همچنین این ماده‌ی غذایی برای افراد با فشار بالا مناسب است و می‌تواند عامل کاهش فشار خون باشد.

  • مفید برای مادران و کودکانشان

تحقیقات فنلاندی نشان می‌دهد شکلات باعث کم شدن استرس مادران باردار می‌شود و کودکان این مادران بیشتر از مادرانی که در طول بارداری شکلات مصرف نکرده‌اند می‌خندند.

  • کاهش کلسترول

مصرف شکلات می‌تواند باعث کاهش میزان کلسترول مضر برای بدن (LDL) و افزایش میزان کلسترول مفید برای بدن باشد. این موضوع هم به جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی کمک خواهد کرد.

  • محافظت از پوست

همچنین شکلات می‌تواند محافظ خوب پوست در برابر خورشید باشد. البته این به معنای استفاده نکردن از کرم ضدآفتاب در برابر اشعه‌ی خورشید نیست، اما می‌توانید در سفرهایی که می‌دانید همراه با تابش مستقیم آفتاب است، کمی شکلات با خود همراه داشته باشید.

  • کمک به کاهش وزن

شکلات باعث ایجاد احساس سیری در بدن می‌شود و بنابراین حجم غذای مصرفی در طول روز کمتر می‌شود.

  • بهبود عملکرد مغز

خبرهای خوب هنوز تمام نشده است. شکلات می‌تواند باعث بهبود عملکرد مغز شود. این موضوع هم در کوتاه‌مدت – به خاطر وجود کافئین در شکلات – و هم در بلندمدت اتفاق می‌افتد. همچنین بعضی تحقیقات نشان می‌دهد مصرف شکلات برای افراد مسنی که در عملکرد مغزشان دچار مشکل شده‌اند هم مفید است.

  • ایجاد حس نشاط

شکلات حاوی ماده‌ای به نام فنیل اتیل آمین است، همان ماده‌ای که مغز شما وقتی می‌فهمید کسی را دوست دارید می‌سازد. بنابراین شکلات می‌تواند به همان اندازه برای شما نشاط آور و انرژی‌زا باشد.

 

فوایدی که به آن اشاره شد در شکلات‌های تلخ در حداکثر تاثیر خواهد بود. ولی اگر شکلات تلخ را به هر دلیلی دوست ندارید می‌توانید با مصرف محصولاتی که در آن از شکلات استفاده شده این تاثیرات را در زندگی خود داشته باشید. بیسکویت گرجی با ارائه‌ی طیف متنوعی از محصولات حاوی شکلات می‌تواند میان‌وعده‌ی خوبی را برای شما فراهم کند.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید