یک صبحانه‌ی مغذی کودکانه

به نظر شما صبحانه مهم‌ترین وعده‌ی غذایی است؟ شاید در نگاه اول این جمله اغراق‌آمیز به نظر برسد، ولی باید بگوییم صبحانه واقعا وعده‌ی مهمی است، مخصوصا برای کودکان. حذف وعده‌ی صبحانه از روزهای کودکان می‌تواند باعث خستگی، بی‌انرژی بودن و بی‌حوصلگی آن‌ها شود. کودکان با کمک صبحانه می‌توانند ۸ تا ۱۲ ساعتی که در خواب و بدون خوردن غذا گذشته را جبران کنند، با این کار روزشان را سرحال‌ و قبراق شروع کنند و برای فعالیت‌های روزانه انرژی ذخیره کنند.

صبحانه جلو اضافه‌وزن را هم می‌گیرد. چرا که این وعده‌ی غذایی باعث بالا رفتن متابولیسم در ابتدای روز می‌شود و بعد از آن، بدن راحت‌تر کالری‌ها را می‌سوزاند. از طرف دیگر، کودکانی که صبحانه نمی‌خورند در طول روز تمایل بیشتری به خوردن غذاها و میان‌وعده‌های پرکالری نشان می‌دهند و امکان ایجاد اضافه‌وزن در آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.

این که کودکان صبحانه بخورند، نکته‌ی مهم و اساسی‌ای است، اما این که در صبحانه چه بخورند هم همان‌قدر مهم است. انتخاب مواد غذایی مناسب برای صبحانه می‌تواند به کودکان کمک کند تمرکز و حافظه‌ی بالاتری داشته باشند و به آن‌ها در یادگیری کمک خواهد کرد.

صبحانه‌ای که برای کودکان آماده می‌کنید باید ترکیبی از کربوهیدرات‌ها، مواد پروتئینی و فیبر باشد. کربوهیدرات‌ها منبع خوبی برای بالا رفتن سریع سطح انرژی هستند. بعد از مصرف کربوهیدرات‌ها، پروتئین به نگه داشتن سطح انرژی کمک خواهند کرد و فیبر هم باعث ایجاد احساس سیری می‌شود. علاوه بر این، ترکیب فیبر با نوشیدنی‌های سالم باعث کمک به سیستم گوارشی و جلوگیری از یبوست می‌شود.

اما هر کدام از این مواد در کدام مواد منابع غذایی وجود دارند؟

کربوهیدرات: کرنفلکس‌های تهیه شده از غلات کامل، نان با آرد کامل، بیسکویت‌ها و کیک‌ها، میوه‌ها و سبزیجات

پروتئین: لبنیات کم‌چرب یا بدون چربی، گوشت، تخم‌مرغ، آجیل، حبوبات

فیبر: نان با آرد کامل، وافل‌ها و کرنفلکس‌ها، میوه‌ها، سبزیجات، آجیل، سبوس

ترکیبی از این مواد می‌تواند برای شروع روز کودک مفید و مناسب باشد. در کنار هم آوردن این مواد غذایی خلاقیت داشته باشید و تنها به صبحانه‌های متداول فکر نکنید. مثلا هر چند ترکیب کرنفلکس، میوه و لبنیات برای صبحانه‌ی کودک بسیار مناسب است، اما اگر کودکتان از این ترکیب خسته شد، ماست و میوه هم می‌تواند شروع خوبی برای روز باشد.

اگر کودکتان وقتی هنوز خانه است میل به صبحانه ندارد، ترکیب کیک یا بیسکویت با شیر هم صبحانه‌ی خوبی است و هم امکان خوردن صبحانه در ماشین یا مدرسه را برای کودک فراهم می‌کنید. یا می‌توانید در کیف کودک یک ساندویچ نان و پنیر خامه‌ای و یک میوه بگذارید. با این سه دسته از منابع غذایی بی‌نهایت ترکیب تازه و هیجان‌انگیز وجود خواهد داشت. این اصل را هرگز فراموش نکنید: خلاق باشید.  نتیجه‌ی خلاقیت شما حتما صبحانه‌های هوس‌انگیز، سالم و مفیدی خواهد شد.

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید