دیوار کوتاه صبحانه

در فواید خوردن صبحانه و زیان‌های چشم‌پوشیدن از این وعده‌ی غذایی

صبحانه مظلوم‌ترین وعده غذایی است. شما معمولا چه بلایی بر سر صبحانه‌تان می‌آورید؟ کلا آن را نادیده می‌گیرید یا به یک فنجان چای و یک دونات رضایت می‌دهید؟ بعضی افراد کارهای خیلی مهم‌تری دارند و نوبت به صبحانه نمی رسد. اما  یک پای تمام آن کارهای مهم بدون خوردن صبحانه لنگ است. بعضی‌ها وقتی تصمیم به رژیم می‌گیرند و قصد دارند یکی از وعده‌های غذایی را کم کنند، زورشان به هیچ وعده‌ای جز صبحانه نمی‌رسد. این کار دقیقا نتیجه معکوس دارد و چیزی جز اضافه وزن عایدشان نمی‌شود. سایر افراد، ورزشکاران و آنهایی که دنبال افزایش وزن صحیح هستند، کودکان و به خصوص نوجوانان که هم در سن رشد  قرار دارند و هم در حال تحصیل‌اند، هر یک به طریقی به صبحانه محتاج‌اند.

صبحانه، آتش چهارشنبه‌سوری نیست که خوشحال باشیم از روی آن پریده‌ایم. گفیتم صبحانه وعده مظلومی است، اما آن‌هایی که از صبحانه روی‌گردان‌اند در حقیقت به خودشان ظلم می‌کنند نه به صبحانه! حالا بیایید مرور کنیم و ببینیم چرا صبحانه این قدر مهم است.

انرژی

وقتی صبحانه را دور می‌زنید، مثل این است که از شام شب قبل تا ناهار روز بعد روزه گرفته اید. متاسفانه پربازده ترین ساعات شبانه روز شما، یعنی ساعات اولیه‌ی صبح، مصادف است با ساعات پایانی این روزه‌ی نابه‌جا و طاقت‌فرسا. بدین‌سان نه تنها راندمان کاری یا تحصیلی شما ممکن است کاهش یابد، بلکه احتمال رو آوردن به فست‌فود و غذاهای ناسالم، در فاصله‌ی صبح تا ظهر افزایش می‌یابد. همچنین به پرخوری در وعده‌ی ناهار منجر خواهد شد که مضرات خاص خودش را دارد. یک صبحانه‌ی کامل و نه‌چندان سنگین که از سطح نسبتا بالای انرژی برخوردار و شامل پروتئین و سایر مواد مغذی نیز باشد، این مشکلات را برطرف می‌کند.

تمرکز و بهره‌وری

عوارض معده خالی در ساعات اولیه روز، به ضعف و ناراحتی معده و سردرد خلاصه نمی‌شود. بر فکر و روان شما نیز تاثیر منفی می‌گذارد. تمرکز، هوشیاری و خلاقیت را از شما سلب می‌کند و بخشی از کانال‌های ‌ذهن شما را درگیر فکرکردن به تنقلات و خوردنی‌ها، به خصوص غذاهای چرب و ناسالم می‌کند.

حافظه

دانشمندان 22 پژوهش درباره‌ی صبحانه و تاثیرات آن بر توانایی‌های شناختی کودکان و نوجوانان را بررسی و جمع‌بندی کرده‌اند. این بررسی نشان می‌دهد که خوردن صبحانه، به تقویت حافظه، بهبود نمرات و کیفیت حضور دانش‌آموزان در کلاس منجر می‌شود.

پیش‌گیری از بیماری‌ها

از هر سه نفری که می‌میرند، یکی بر اثر بیماری‌های قلبی فوت می‌کند. بیماری‌های قلبی حتی اگر نکشند، منجر به انواع ناتوانی و تنزل کیفیت زندگی انسان می‌شوند. بخش غم‌انگیز داستان اینجاست که بیشتر ضایعات قلبی و عروقی قابل پیش‌گیری هستند. شما می‌توانید با رژیم غذایی سالم، ورزش، پرهیز از دخانیات و کنترل وزنتان از ابتلا به این ضایعات اجتناب کنید. صبحانه سالم و کامل اولین قدم در این راه است و بخشی از رژیم سالم غذایی و کنترل وزن محسوب می‌شود.

پژوهشگران همچنین دریافته‌اند که مصرف صبحانه به طور نامنظم، ریسک ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 را افزایش می‌دهد.

شروع خوب

می گویند: سالی که نکوست از بهارش پیداست. احتمالا شما برای تمام روزتان برنامه دارید. برنامه‌هایی که همه در راستای موفقیت، پیشرفت کاری و تحصیلی، ورزش و سلامتی است. اما کسی که اولین قدم را اشتباه بردارد، چه‌قدر احتمال دارد که در سایر برنامه‌ها موفق باشد؟ خوردن صبحانه‌ی کامل و سالم مثل روشن کردن چراغ اول است. به شما انرژی و انگیزه‌ی مضاعفی برای پی‌گیری ر‌ژیم و برنامه‌های روزانه‌تان می‌دهد.

بیسکویت در وعده‌ی صبحانه

آیا بیسکویت گزینه‌ی مناسبی برای میز صبحانه است؟ اگر بیسکویت، خوردنی مورد علاقه‌ی شماست و سرصبح به شما نشاط می‌بخشد، چرا که نه؟ اما پاسخ دقیق‌تر به سوال فوق به نیازهای غذایی فرد مورد نظر، نوع بیسکویت و سایر گزینه‌های روی میز بستگی دارد. برای افراد فعال و انرژتیک و آنهایی که سوخت و ساز پایه‌ی بالایی دارند، بیسکویت‌های پرانرژی نظیر بیسکویت‌های کرم‌دار، نیم‌روز روغنی و نیم‌چاشت گرجی گزینه‌ی مناسب تری است. برای افرادی که رژیم دارند یا بیسکویت را با سایر فرآورده‌های مقوی مانند عسل و مربا می‌خورند، شیرینی رژیمی، کراکر گرجی و سبوسه گرجی انتخاب خوبی خواهد‌بود. پس تمام گزینه‌ها هم‌چنان روی میز است و انتخاب و برنامه‌ریزی با خود شماست.

نوشته های مرتبط
Comments
    pingbacks / trackbacks

    دیدگاه خود را ارسال کنید