قلب سالم‌تری داشته باشید. راهکارهایی برای مراقبت از این عضو مهم و حیاتی

اهمیت سلامت قلب را هیچ‌وقت نه باید و نه می‌توان نادیده گرفت. در این مطلب ما سعی کرده‌ایم به شش مورد از مهم‌ترین مواردی که در دهه‌های گذشته برای حفظ سلامت قلب در یافته‌های پزشکی به آن‌ها اشاره شده است بپردازیم. پیشنهاد ما به شما این است که هرکدام از این موارد را دو هفته به طور مداوم رعایت کنید تا بتوانید به مرور زمان عادات سالم‌تری را در خود ایجاد کنید. خبر خوب این است که هرکدام از این کارها زمان بسیار کمی از شما می‌گیرند ولی سال‌ها به عمرتان اضافه می‌کنند.

۱. امگا ۳ را دریابید.

فهرست خواص امگا ۳ برای سلامتی بدن همین‌طور ادامه می‌یابد و مدام موارد جدیدی به آن اضافه می‌شود. این چربی‌های ضدالتهاب برای سلامتی بلندمدت قلب حیاتی هستند. ما به شما قانونی به نام نود-سه را پیشنهاد می‌کنیم: سه وعده‌ی نود گرمی ماهی سالمون یا قزل‌آلا در هفته. و سعی کنید حتما روزانه ۹۰۰ میلی‌گرم امگا ۳ را در وعده‌های غذایی‌تان یا قرص‌های مکمل بگنجانید.

۲. حامی شریک زندگی‌تان باشید.

تحقیقات نشان می‌دهند داشتن ازدواجی سالم برای قلب شما مفید است. نتایج آزمایشات سی‌تی‌اسکن در یکی از این پژوهش‌ها نشان داد کسانی که حس می‌کنند همسران‌شان حامی آن‌ها هستند میزان کمتری از رسوب کلسیم در دیواره‌ی عروق‌ش دیده می‌شود، به این معنی که کم‌تر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی خواهند بود. داشتن سیستم حمایتی و زندگی آرام‌ همیشه موجب سلامتی بیشتر است.

۳. دو بار در هفته تمرینی مقاومتی داشته باشید.

یکی از کارهایی که می‌توانید برای کمک به سلامت قلب‌تان انجام دهید این است که روزی ۱۰،۰۰۰ قدم راه بروید. اما علاوه بر این بهتر است هفته‌ای دو بار تمرینی اندکی مقاومتی‌تر به برنامه‌تان اضافه کنید. آن دسته از تمرینات ورزشی را در برنامه قرار دهید که گروه بیشتری از عضلات شما را درگیر می‌کنند مانند پاها، پشت و کمر.

۴. اندازه‌ی دور کمر نصف قدتان باشد یا BMI کمتر از ۳۰.

جلوگیری از افزایش وزن بی‌رویه به ویژه در ناحیه‌ی شکم یکی از عوامل مهم و حیاتی در پیشگیری از بروز التهاب در قلب شماست.

۵. حواس‌تان به فشار خون‌تان باشد.

اگر فشار خون‌تان بالاست رویه‌تان را عوض کنید. از داروهایتان گرفته تا رژیم غذایی‌تان. هرکاری لازم است انجام دهید برای اینکه فشار خون‌تان را پایین آورده و در محدوده‌ی نرمال نگاه دارید.

۶. میزان کلسترول LDL خون‌تان را بدانید و آن را پایین نگاه دارید.

وقتی عاداتی مانند تغذیه‌ی ناسالم و مصرف سیگار به دیواره‌ی داخلی عروق شما آسیب می‌رسانند موجب بالا رفتن کلسترول LDL در بدن شما می‌شوند. میزان بالای این کلسترول به مرور موجب تنگی یا حتی انسداد کامل عروق می‌شود. از رژیم غذایی گرفته تا تمرین‌های ورزشی و دارو را به کار بگیرید تا میزان کلسترول LDL خود را پایین‌تر از ۷۰ نگاه دارید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید