مطالعه‌ی با کیفیت

با توجه به نزدیک بودن زمان امتحانات دانش‌آموزان و دانشجویان و نزدیک شدن به زمان کنکور بهتر است نکاتی را درباره‌ی تغذیه‌ی مناسب که بر کیفیت مطالعه تاثیر می‌گذارد بدانیم.

در ساعت‌های مشخص غذا بخورید و از بی‌نظمی در تغذیه بپرهیزید. توصیه می‌کنیم که حدود ساعت ۸ شب شام و ۷ صبح صبحانه را صرف کنید. چرا که در غیر این صورت نظم طبیعی ساعت گوارش بدن به هم می‌خورد.

صبحانه مهم‌ترین وعده‌ی غذایی‌ست و بهتر است در این وعده بیشتر از میوه‌جات تازه مثل انگور، سیب ، خربزه و… که در دستگاه گوارش سریع‌تر هضم می‌شوند استفاده کنیم. اگر مصرف صبحانه‌‌تان خیلی زیاد باشد معده‌ی شما باید فعالیت زیادی انجام دهد و انرژی مصرف کند تا این مواد را هضم کند. این فعالیت بیش از حد معده باعث کسلی و خستگی شما شده و بازده کار، به خصوص کارهای فکری را کاهش می‌دهد.

اولین چیزی که باید هنگام مطالعه به آن توجه کنید این است که نه گرسنه باشید و نه خیلی سیر، هر ۲ این موارد باعث درگیر کردن مغز و تمرکز شما می‌شود. برای رفع این موضوع می‌توانید پیش از آغاز مطالعه یک لیوان آبمیوه بنویشید و یک بیسکویت شیرین بخورید. بیسکویت کرمدار گرجی در طعم‌های مختلف می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد.

تا می‌توانید قبل و بعد از مطالعه از غذاهای حاوی فسفر و کلسیم استفاده کنید. فسفر و کلسیم در غذاهایی مثل شیر، تخم مرغ، جوانه گندم، بادام، گردو، فندق و کنجد به حد وفور یافت می‌شود و به افزایش تمرکز و تقویت حافظه کمک بسیاری می‌کند.

وقتی برای مدتی طولانی چیزی نخورید، سطح قند خون شما پایین می‌آید و احساس خستگی می‌کنید. برای بهبود سطح انرژی بهتر است سه وعده‌ی غذایی اصلی و دو میان وعده در طول روز داشته باشید و هر کدام از این میان وعده‌ها باید شامل پروتئین‌های کافی و کربوهیدارت‌های کمپلکس باشد. برای بالا نگه داشتن سطح قند خون (که کم شدن آن باعث کاهش تمرکز می‌شود) می‌توانید از  از قندهای طبیعی همچون عسل، خرما، انجیر و کشمش استفاده کنید. حتما خوردن غذا همراه با مطالعه را فراموش کنید.

اگر بیش از اندازه دچار اضطراب و استرس هستید، به رژیم غذایی‌تان ویتامین‌ها، به خصوص ب کمپلکس را بیفزایید. این ویتامین را می‌توانید در مواد غذایی مانند بادام‌زمینی، تخمه آفتاب‌گردان، موز‌ و برگه آلو به دست بیاورید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید