هفت تفریح کم‌هزینه

انجام تفریحات هیجان‌انگیز نیاز به پول دارند. چشم بسته غیب گفتیم، نه؟ ولی مشکلات مالی چیزی‌ست که کم و بیش همه با آن درگیر هستیم. پول از آن چیزهایی‌ست که خواستن‌ش تمامی ندارد و هرچقدر هم داشته باشیم باز به دنبال مقدار بیشتری هستیم. بنابراین اگر بخواهیم همیشه تفریحات و حال خوش‌مان را به میزان پولی که در جیب داریم گره بزنیم، ناگهان به خودمان می‌آییم و می‌بینیم مدت‌هاست هیچ‌ کاری برای دل خودمان نکرده‌ایم. در این مطلب به هفت راه کم‌هزینه برای دوران ریاضت اقتصادی اشاره می‌کنیم.

 

۱.بخوانید.

منظورمان کتاب نیست، گرچه آن هم تفریح مفید و فوق‌العاده‌ای‌ست ولی متاسفانه این‌ روزها چندان کم‌هزینه نیست. روزنامه‌ها، مجلات، آگهی‌های محلی را بخوانید. شاید در نزدیکی شما مراسم، همایش، نمایشگاهی در جریان باشد که شما از آن بی‌خبرید و شرکت کردن در آن برای‌تان بسیار مفید و فرح‌بخش باشد. ممکن است بعضی‌هایشان برای شما جدید باشند یا قبلا هیچ‌وقت امتحان‌شان نکرده باشید. چه بهتر!! تجربیات جدید می‌توانند زندگی شما را عوض کنند.

 

۲.برنامهی فیلمبینی بگذارید.

تفریحات بیرون از خانه عموما پرهزینه هستند. به جای آن دوستان‌تان را برای تماشای فیلم به خانه دعوت کنید، قرار بگذارید هرکس هرنوع خوراکی که می‌تواند با خودش بیاورد، این کار را به برنامه‌ای منظم تبدیل کنید و مثلا ماراتن فیلم‌های یک کارگردان یا یک نوع ژانر برگزار کنید. اگر فیلم دیدن را دوست ندارید، می‌توانید بازی کنید. از کنسول‌های بازی گرفته تا انواع بازی‌های فکری. شک نکنید خیلی خوش خواهد گذشت.

 

۳.گشت بزنید.

اگر دوچرخه دارید چه بهتر، اگر نه کفش‌های راحت به پا کنید و در پارک و خیابان‌های اطراف قدمی بزنید. این‌کار فقط برای تناسب اندام و سلامت جسم‌تان مفید نخواهد بود، بلکه باعث می‌شود هوای تازه بخورید، ویتامین D بدن‌تان تامین شود، استرس تان کمتر شود و حال‌تان بهتر. و همه‌ی این‌ها مفت و مجانی!

 

۴.داوطلب شوید.

هورمون اکسی‌توسین که به عنوان هورمون حال خوب هم شناخته می‌شود در هنگام انجام یک کار خوب و کمک به دیگران در مغز آزاد می‌شود و به شما کمک می‌کند نسبت به خودتان حال بهتری داشته باشید. پس اگر خیریه‌ای در اطراف‌تان می‌شناسید که می‌توانید به آن‌ها در برگزاری مراسم یا انجام کارهایشان کمک کنید، داوطلب شوید.

 

۵. دنبال گنج بروید.

خرید کردن را دوست دارید ولی امان از هزینه‌هایش؟ به جمعه بازار سری بزنید. گاهی در میان آنهمه وسایل چشم‌تان به چیزی می‌خورد که شما را سر شوق می‌آورد. از وسایل قدیمی نوستالژیک گرفته تا انواع وسایلی که با ذوق و سلیقه ساخته شده‌اند. مطمئن باشید اگر خوب بگردید گنجی که حال‌تان را خوب کند را پیدا خواهید کرد.

 

۶. یاد بگیرید.

در بسیاری از شهرها روزهایی هستند که دیدار از موزه‌ها رایگان یا نیم‌بها هستند. این موزه‌ها و نمایشگاه‌ها و روزهای خاص‌شان را پیدا کنید و یک نصف روز را به یاد گرفتن چیزهای جدید در مورد تاریخ و هنر اختصاص دهید. هم برای خودتان جذاب خواهد بود و هم موضوعی جذاب برای صحبت با دوستان‌ فرهنگ‌دوست‌تان خواهید داشت.

 

۷. کشف کنید.

وقتی قرار باشد حواس‌تان به هزینه‌ها باشد، گاهی خرید کردن از فروشگاه‌های همیشگی و غذا خوردن در کافه‌ها و رستوران‌های همیشگی اگر غیرممکن نباشد، دردسرساز خواهد بود. سری به محله‌های دیگر بزنید. گاهی در این کشف‌ها به کافه‌ یا رستورانی دنج می‌رسید که آن‌قدر به دل‌تان می‌نشیند که پاتوق‌تان می‌شود. لذت کشف مکان‌های جدید و بو و مزه‌های نو را از خودتان دریغ نکنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید