پروبیوتیک چیست و چرا باید مصرف شود

 درباره‌ی میکروارگانیسم هایی مفید که نقش مثبتی در گوارش و سیستم ایمنی بدن ما ایفا می‌کنند و اخیرا نامشان را زیاد شنیده‌ایم

عصر است و شما برای تهیه عصرانه‌ای خوشمزه به سوپر مارکت رفته‌اید. در میان قفسه‌ها به دنبال بیسکویت نیم‌چاشت گرجی می‌گردید. آن را پیدا می‌کنید و بر می‌دارید. اما کمی آن‌طرف‌تر چشمتان به ورژن دیگری از نیم‌چاشت گرجی می افتد: بیسکویت نیم‌چاشت پروبیوتیک گرجی.

پروبیوتیک واژه نسبتا جدیدی است که به تازگی وارد دایره لغات مصرف کنندگان مواد غذایی شده است. امروزه در کشورهای صنعتی پیشرو،  پروبیوتیک‌ها را به طیف وسیعی از مواد غذایی از لبنیات گرفته تا نوشیدنی‌ها و انواع بیسکویت اضافه می‌کنند. اما این فن‌آوری در ایران هنوز نوپاست و فراگیر نشده‌است.  ازاین‌رو شرکت گرجی از پیشروان و پرچم‌داران این تکنولوژي در کشورمان محسوب می‌شود و امید می‌رود با تلاش متخصصان این شرکت در آینده شاهد تکامل و تنوع بیشتری از محصولات پروبیوتیک باشیم.

جالب است بدانید پروبیوتیک‌ها حتی به طور طبیعی در مواد غذایی تخمیری وجود دارند. آن‌ها بر روی فاکتورهای مختلف سلامت انسان و به ویژه سیستم‌های ایمنی و گوارش تاثیر مثبت دارند. اما پروبیوتیک‌ها دقیقا چه هستند و مشخصا چه نقشی در سلامت انسان ایفا می‌کنند؟ در این مقاله می‌خواهیم بفهمیم چرا این روز‌ها در قفسه سوپرمارکت‌ها محصولاتی نظیر نیم‌چاشت پروبیوتیک به چشم می‌خورد و چرا باید در برنامه غذایی خود آن‌ها را بگنجانیم.

پروبیوتیک‌ها اجتماعاتی از میکروارگانیسم ها هستند که پس از ورود به بدن، به رشد و افزایش جمعیت میکروارگانیسم‌های خوب کمک می‌کنند و در تقابل میکروارگانیسم های خوب و بد کفه را به نفع خوب‌ها سنگین می کنند. پروبیوتیک‌ها همواره و به طور طبیعی در بدن ما وجود دارند اما نیاز داریم که مقدار بیشتری از آن‌ها را از طریق غذا، نوشیدنی‌ها و مکمل‌های غذایی دریافت کنیم. آن دسته از محصولات غذایی را که حاوی پروبیوتیک‌ها هستند، مجازا محصولات پروبیوتیک می نامیم.

نقش موثر پروبیوتیک‌ها در رشد و تقویت میکروارگانیسم ها خلاصه نمی‌شود. آن‌ها سیستم ایمنی ما را قوی می‌کنند و اثرات سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر را کاهش می‌دهند. همچنین اثرات حساسیت و عدم تحمل لاکتوز را کم می‌کنند.

می خواهیم بدانیم که چگونه پروبیوتیک‌ها سیستم ایمنی ما را تقویت می‌کنند. حقیقت این است که سلامت دستگاه گوارش که از جمله با مصرف پروبیوتیک‌ها حاصل می شود، لازمه‌ی سلامت دستگاه ایمنی بدن است. میلیارد‌ها میکروارگانیسمی که در دستگاه گوارش ما زندگی می‌کنند، در کنار هم فلور گوارشی بدن ما را پدید می‌آورند.

فلور گوارشی یا فلور روده (Gut Flora)  موجودات ریزی هستند که در مجراهای گوارشی انسان و دیگر حیوانات یافت می‌شوند. فلور روده انسان حاوی انواع مختلفی از میکروارگانیسم‌ها است. بسیاری از این موجودات زنده برای گوارش بهینه غذا مفیدند. دسته‌ای از آن‌ها که به پروبیوتیک‌ها معروف هستند، علاوه بر کمک به گوارش، مولکول‌های پیچیده و ترکیباتی مانند ویتامین‌ها و آنتی بیوتیکهای مختلف را تولید می‌کنند که برای بدن مفید است.

فلور گوارشی سالم، به تشکیل سلول های ایمنی و بستن راه باکتری‌ها به خون، منجر می‌شود. میکروارگانیسم‌های موجود در پروبیوتیک‌ها هر قدر که دوست مهربانی برای سیستم گوارش و جذب مواد غذایی هستند، به همان میزان دشمن سرسختی برای باکتری‌های مضر بدن می‌باشند و از میدان جنگ سربلند بیرون می‌آیند. فکرش را بکنید: وقتی یک گاز از نیم‌چاشت پروبیوتیک می زنید، مثل این است که یک لشکر از نیروهای کمکی وارد میدان جنگ می‌کنید. ما را یاد بازی‌های تاج و تخت می اندازد!

پرِبیوتیک چیست؟

به کسره زیر حرف “ر” دقت کنید و پرِبیوتیک را با پروبیوتیک اشتباه نگیرید. پرِبیوتیک ها اجزای غیرقابل گوارشی از غذاها هستند که به رشد میکروارگانیسم‌های سالم و مفید بدن کمک می‌کنند. آن‌ها در حقیقت حامی و پرورش دهنده‌ی میکروارگانیسم‌های  مفید هستند. علاوه بر آن در فرآیند گوارش، جذب کلسیم از مواد غذایی را آسان می کنند. پرِبیوتیک‌ها اجزای فیبرهای غیرقابل هضم اند و در گیاهان و سبزیجات تازه به وفور یافت می‌شوند. تره‌فرنگی، مارچوبه، سیر و پیاز منابع سرشار از پرِبیوتیک اند.

پرِبیوتیک‌ها و پروبیوتیک‌ها اگر با هم مصرف شوند، بهترین عملکرد ممکن را خواهند داشت و آن دسته از محصولات و مواد غذایی که این دو را با هم دارند، بهترین گزینه‌ها هستند.

پروبیوتیک‌هادر برنامه غذایی

برای استفاده از پروبیوتیک‌ها می‌توانید از محصولات لبنی تخمیری مانند ماست، کفیر و انواع پنیر تغذیه کنید. سازمان‌های بانی سلامت معمولا حد مشخصی از پروبیوتیک‌ها را در ماست به عنوان حداقل لازم معرفی می‌کنند و البته کارخانه‌جات حتی گاهی بیشتر از آن حداقل را وارد ماست می کنند و این همان چیزی است که شما به عنوان ماست پروبیوتیک خریداری می‌کنید. کفیر از لحاظ زمانی پنج تا هشت برابر ماست فرآوری می‌شود و میکروارگانیسم های آن زمان بسیار بیشتری برای تکثیر داشته اند. به همین خاطر پروبیوتیک‌های آن چندین برابر ماست است.

اما پروبیوتیک‌ها به محصولات لبنی محدود نیستند و با رشد چشم گیر فناوری امروزه در طیف وسیعی از مواد غذایی یافت می شوند. بیسکویت نیم‌چاشت پروبیوتیک گرجی نمونه ای از این محصولات است که با دربرداشتن میکروارگانیسم‌های مفید، تسهیل گوارش، بهبود عملکرد سیستم ایمنی، کاهش کلسترول، کاهش نسبی فشار خون  و سلامت پوست را در پی دارد.

به کسانی که احیانا میانه خوبی با لبنیات ندارند یا به هر دلیلی کمتر موفق به مصرف منابع پروبیوتیک می‌شوند، توصیه می‌شود که مواد غذایی مورد مصرف خود را از نوع پروبیوتیک انتخاب و خریداری کنند تا از فواید آن بی‌بهره نمانند.

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید