پنج راه برای مطالعه بیشتر

کتاب مورد علاقه‌تان را بردارید. یک گوشه‌ی امن و راحت برای خودتان پیدا کنید. این پیشنهادها کاری می‌کنند که همین حالا دل‌تان بخواهد کتاب بخوانید.

 

حتما تا به حال بارها به خودتان گفته‌اید: من باید بیشتر کتاب بخوانم. ولی مشغله‌های امروزی معمولا مجالی برای این کار به شما نمی‌دهند. اما این هدفی‌ست که ارزش جنگیدن دارد. مطالعات علمی بار دیگر آن‌چه کتاب‌‌دوستان پیش از این می‌دانسته‌اند را تایید کرده‌اند. مطالعه خون‌رسانی به مغز را بالا می‌برد، توان تحلیل ذهنی شما را افزایش می‌دهد و انجام منظم این فعالیت به مرور زمان از شما فردی آرام‌تر می‌سازد.

 

خبر خوب این است که شما با اندکی راهنمایی حتما می‌توانید زمان بیشتری به مطالعه اختصاص دهید. این پنج راه آسان همین حالا شما را به مطالعه‌ی بیشتر ترغیب خواهند کرد:

 

1. برای میزان مطالعه‌تان هدف‌گذاری مشخص انجام دهید.

می‌خواهید چند کتاب بخوانید؟ چقدر سریع می‌خواهید کتاب‌هایتان را تمام کنید؟ هدف‌گذاری‌های مشخص مسیر پیشرفت را آسان‌تر می‌کنند و به شما مجال می‌دهند پیروزی‌هایتان را جشن بگیرید. سایت گودریدز ابزاری بی‌نظیر برای این کار است. شما می‌توانید به همراه دوستان‌تان در چالش‌ مطالعه شرکت کنید و لیست کتاب‌هایتان را همیشه همراه داشته باشید.

 

2. یک زمان غیرقابل تغییر برای مطالعه تعیین کنید.

زمانی از روز را به طور ویژه برای مطالعه کنار بگذارید. این زمان را در تقویم برنامه‌ریزی‌های روزانه‌تان یادداشت کنید. برای این کار می‌توانید از اپلیکیشن‌های مختلفی کمک بگیرید که اورنوت یکی از بهترین این برنامه‌هاست. یا حتی می‌توانید ساعت مخصوصی را برای این کار انتخاب کنید و از گوشی‌تان بخواهید این ساعت را به شما یادآوری کند. در انتخاب زمان مناسب دقت کنید: مطالعهی موضوعات پیچیده‌تر را به اول صبح‌ موکول کنید که ذهن‌تان آمادگی بیشتری برای درک مطالب دارد.

 

3. مکانی اختصاصی برای مطالعه درست کنید.

اتاقی را انتخاب کنید که از سر و صداهای بلند به دور باشد و فضای امن کتاب خواندن شما شود. یک صندلی راحت کنار چراغ مطالعه و یک میز کوچک بگذارید. برای شروع ضیافت کتابخوانی لیوانی از شیرگرم، چایی یا قهوه (بر اساس زمان مطالعه) و چند عدد بیسکویت کنار دستتان بگذارید و از همه مهم‌تر، بین این زمان‌های مطالعه کتاب‌تان را نبندید، که سر جایش بگذارید. بگذارید همان‌جا بماند که جلوی چشم‌تان باشد و از ذهن‌تان فرار نکند.

 

4. نوعی از کتاب را انتخاب کنید که لذت بیشتری به شما می‌دهد.

بحث معایب و مزایای کتاب‌های کاغذی با کتاب‌های الکترونیکی تمامی ندارد. این‌جا چند نکته از هرکدام آورده‌ایم که به تصمیم‌‌گیری شما کمک کند. کتاب‌های الکترونیکی هر لحظه در دسترس شما هستند، به آسانی قابل حمل‌اند و خب استفاده از آن‌ها سرگرم‌کننده هم هست. پیدا کردن عناوین با یک جستجوی ساده امکان‌پذیر است و ظاهر صفحه و نوشته‌ها را می‌توان به دلخواه تنظیم کرد. ولی خب اگر در کیف‌تان جا برای یک وسیله‌ی الکترونیکی دیگر ندارید، کتاب‌های کاغذی بی‌سیم هستند و نیازی به شارژر ندارند. به چشمان شما هم مجالی برای استراحت از خیره شدن مدام به صفحه‌های پرنور می‌دهند. ولی بارزترین مشخصه‌ی آن‌ها همانا بعد احساسی‌شان است. در دست گرفتن کتاب کاغذی حال خوبی دارد که فقط مختص خودش است. در واقع هیچ‌کدام از این دو بر دیگری ارجح نیستند. همانی را انتخاب کنید که به شما حس بهتری می‌دهد.

 

5. به کتابخانه سری بزنید.

شاید از آخرین باری که گذرتان به کتابخانه افتاده مدت زیادی گذشته باشد. امتحان کنید، کتابخانه‌های امروزی ربطی به آن قفسه‌های خاک گرفته‌ای که به خاطر دارید ندارند. حالا کتابخانه‌ها پر شده‌اند از آخرین و جدیدترین نسخه‌های کتاب‌ها و کتاب‌های صوتی به بازار آمده‌اند که خیلی‌هاشان را می‌توانید رایگان یا با پرداخت هزینه‌ای اندک تهیه کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید