پنج روش برای مثبت‌اندیش ماندن وقتی از همه‌چیز خسته‌اید

وقتی پای صحبت افرادی که از مسیری سخت و طولانی گذر کرده‌اند تا به موفقیت رسیده‌اند می‌نشینید، می‌بینید از عبور از یک تاریکی سخت و سهمگین پیش از طلوع آفتاب زندگی‌شان برایتان می‌گویند. از آن لحظه‌هایی که بین ماندن و رها کردن همه‌ چیز مردد مانده‌اند، تا بزنگاه‌هایی که می‌توانسته‌اند همه‌ چیز را زمین بگذارند، راه‌شان را بکشند و بروند، اما مانده‌اند تا شاهد موفقیت‌های چشم‌گیرشان باشند. این پنج روش را به خاطر بسپارید برای روزهایی که مسیرتان پر از سرعت‌گیرهای آزاردهنده است:

 

۱.بدانید شاید با موفقیت قدمی بیشتر فاصله نداشته باشید.

چینی‌ها ضرب‌المثل معروفی دارند که می‌گوید: “وسوسه‌ی تسلیم شدن درست وقتی در حال موفق شدن هستید از همیشه قوی‌تر است.” جادویی در این جمله نهفته است. نمی‌دانم شاید چیزی در گوشه‌ی ناخودآگاه‌مان نشسته که می‌داند و می‌فهمد که تا موفق شدن قدمی بیشتر نمانده، ولی در آن لحظات آخر که فشار در بیشترین حالت است؛ انگار که میان تاریکی نیمه‌شب سرگردان مانده باشی، ناگهان همه‌چیز روشن می‌شود. این نکته را به خاطر بسپارید: وقتی از همیشه خسته‌تر هستید، به خط پایان مسابقه نزدیک‌ترید.

 

۲.آرام باشید و آرام بمانید.

در مراحل انجام کاری بزرگ، مانند به راه انداختن یک کسب و کار موفق پیش می‌آید که ناگهان حس کنید در تاریکی گیر افتاده‌اید. اما اگر یادتان بماند این چالش‌ها لازمه‌ی رشد و موفقیت هستند، به آرامشی دست می‌یابید که به شما توان مقابله با آن چالش‌ها و حرکت رو به جلو را می‌دهد. وقتی مشکلات بر سرتان می‌ریزند، تیم‌تان را دور هم جمع کنید و با آرامش و همفکری بهترین راه حل را بیابید.

 

۳.از طوفان جان سالم به در ببرید.

اول از همه یادتان بماند که این نیز بگذرد. اوضاع همیشه یک جور نمی‌ماند. دور خودتان را با دوستان، استادان، مربیان و کسانی که می‌توانند با شما همفکری کنند پر کنید. انتقادپذیر باشید. این تنها راه رشد شماست. سیستم ایمنی احساسات خود را قوی کنید. به بالا و پایین‌های کار و زندگی عادت کنید. موقعیت ایده‌آل‌تان را مدام تصویرسازی کنید. با کمک گرفتن از این‌ها از دل طوفان به سلامت عبور خواهید کرد.

 

۴.بر ترس‌تان غلبه کنید.

همه‌ی ما لحظات ترس و تردید و اضطراب را تجربه کرده‌ایم. آن‌جایی که از خودمان می‌پرسیم: ”آیا این راه ارزش ادامه دادن دارد؟ به نظر می‌آید جواب نمی‌دهد. اگر رها کنم و استعفا بدهم چه؟“ در چنین موقعیت‌هایی پرسیدن این سه سوال از خودتان می‌تواند به تصمیم‌گیری بهتر کمک کند:

اگر فلان اتفاق بیفتد، بدترین حالتی که پیش خواهد آمد چگونه است؟

اگر من فلان کار را بکنم، بدترین حالتی که پیش خواهد آمد چگونه است؟

اگر من فلان کار را بکنم، بهترین حالتی که پیش خواهد آمد چگونه است؟

با جواب دادن به این سوال‌ها متوجه می‌شوید که آن بدترین حالت (که قاعدتا باید مرگ باشد) پیش نخواهد آمد، ترس‌تان از موقعیت فرضی که در ذهن‌تان ساخته‌اید می‌ریزد و مسیر برایتان روشن‌تر می‌شود.

 

۵.به رویاهایتان وفادار بمانید.

در نهایت، ایمان داشتن به رویا و تصویری از موفقیت‌تان که در شروع کار در ذهن‌تان ساخته‌اید تنها راه نجات شما خواهد بود. اگر آنچه در خودتان می‌بینید از آنچه در اطراف‌تان اتفاق می‌افتد قوی‌تر است، شما حتما موفق خواهید شد. اگر آنچه به خودتان می‌گویید (ندای درونی‌تان) قوی‌تر از آن چیزی‌ست که دیگران در مورد شما می‌گویند، شما از پس این روزهای سخت برخواهید آمد.

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید