پنج عادت غذایی که بهره‌وری را بالا می‌برد

وقتی صحبت از درست غذا خوردن به میان می‌آید همه به سلامتی و کیفیت زندگی فکر می‌کنیم. مسلما تغذیه‌ی درست در سلامتی بسیار موثر است، اما تا به حال به تاثیر عادت غذایی در میزان بهره‌وری فکر کرده‌اید؟

عادت غذایی درست می‌تواند میزان بهره‌روی افراد را بالا ببرد. مخصوصا اگر در حال درس خواندن یا کار کردن جدی هستید، حتما موارد زیر را مدنظر قرار دهید تا تاثیرات آن را در زندگی خود لمس کنید:

  • غذا بخورید، اما نه زیاد!

اغلب افراد وقتی پای غذا به میان می‌آید، یا افراط می‌کنند یا تفریط. صبحانه نمی‌خورند، اما برای ناهار یک پیتزای پنیر سفارش می‌دهند و بعد از خوردن آن پشیمان می‌شوند. ولی نه تیر از کمان رها شده را می‌توان به کمان برگرداند و نه از مقدار غذایی که اضافه وارد معده کرده‌ایم رهایی وجود دارد. بهتر است شب قبل به وعده‌های غذایی فردای خود فکر کنید و تصمیم برای آن‌که چه چیزی بخورید را به زمان گرسنگی و سیری خود واگذار نکنید. به این ترتیب، بدن شما میزان و نوع بهتری از غذا را در طول روز دریافت می‌کند و بهره‌وری شما بر اثر ضعف یا سنگینی ناشی از خوردن غذای نامناسب و زیاد کاهش پیدا نمی‌کند.

  • انتخاب غذای مناسب

غذای خوب و بد وجود ندارد. بهترین غذا برای هر فرد، متناسب‌ترین آن با توجه به شرایط جسمی، کاری و مدل زندگی اوست. بنابراین انتخاب غذای مناسب گام بزرگ و مهمی در داشتن یک رژيم غذایی سالم است. بهترین روش پیدا کردن سبدغذایی مناسب برای بدن شما مشورت گرفتن از یک متخصص تغذیه است.

  • برنامه‌ریزی برای صبحانه، ناهار و شام

وعده‌ی صبحانه را با فیبر و قند بالا کامل کنید. این مواد غذایی به شما کمک می‌کنند تا سریع انرژي به دست آورید و روز خود را شاداب شروع کنید. در وعده‌ی ناهار حتما مقداری غلات و پروتئین بگنجانید. اما شام نزدیک‌ترین وعده به زمان خواب شماست. بهتر است این وعده وعده‌ای سبک و ترکیبی از لبنیات و میوه باشد. مثلا ظرفی از ماست و میوه‌های فصل یا یک لیوان شیر و چند عدد بیسکویت سبوسه‌ی گرجی می‌تواند گزینه‌ی خوشمزه و سالمی برای این وعده باشد و خواب باکیفیتی را برای شما به ارمغان بیاورد.

  • از میان‌وعده‌ها غافل نشوید

زمان غذا خوردن نباید تنها به سه وعده‌ی اصلی خلاصه شوند. خوردن میان‌وعده در سلامت گوارش و میزان بهره‌وری شما بسیار موثر است. میوه‌ها، دانه‌های روغنی و بیسکویت‌ها بهترین انتخاب برای میان‌وعده‌ی سبک و سالم هستند.

  • آب، مایه‌ی حیات!

فواید خوردن آبآن‌قدر زیاد است که تنها به مواردی از آن مثل متعادل نگه داشتن متابولیسم بدن، شاداب و جوان نگه داشتن پوست، فعال نگه داشتن مغز اشاره می‌کنیم. در نظر داشته باشید هیچ مقداری از خوردن آب زیاد نیست. اما حداقل میزان خوردن آب برای داشتن زندگی سالم هشت لیوان آب به صورت روزانه است.

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید