کلیدهای مثبت‌­اندیشی

چگونه با پنج حرکت ساده در خود نگرش مثبت ایجاد کنیم

مثبت‌­اندیشی به ما کمک می­‌کند راحت­تر با مسائل زندگی کنار بیاییم. ایمان ما به قابلیت­‌هایمان را افزایش می­دهد و در ما امید به آینده­‌ی بهتر ایجاد می­کند. این نوع از نگرش اگر تبدیل به رویه­‌ای ثابت گردد، اثراتی باورنکردنی در زندگی ما خواهد گذاشت.

مثبت­‌اندیشی شما را به فردی تبدیل می­کند که برای خود و دیگران منبع انگیزه و الهام است. در چنین شرایطی است که شما از جانب دیگران عشق و احترام بیشتری نسب به گذشته دریافت می­کنید.

شاون اکور، نویسنده­ی کتاب پیش از خوشبختی، پژوهشگر در زمینه روانشناسی و موفقیت است. در این مقاله پنج توصیه از او را برای داشتن نگرشی مثبت مرور می­کنیم.

  • خوشبختی و شادبودن به این معنا نیست که شما در بهترین وضعیت هستید و به تغییر احتیاجی ندارید. بلکه به معنای داشتن قدرت تغییر و بهترشدن است. این نوع از نگرش اصلی ترین کلید مثبت­‌اندیشی است.

تمرین: سه تغییر بزرگ زندگی‌تان (تغییراتی که شما را تبدیل به شخصیت حاضر کرده است) را یادداشت کنید. می‌توانید نقاط عطف زندگی تان را بنویسید، مثلا مهاجرت به شهری جدید، یا چیزهای جزئي‌تر و شخصی‌تر، مثل آشنا شدن با بهترین دوست­تان. لیست خود را در جایی که در معرض دید باشد نصب کنید تا مرتبا ببینید. این کار هم کمک می کند نیمه پر لیوان را بهتر ببینید و هم به شما توانایی­تان در ایجاد تغییر را یادآوری می­کند.

  • وقتی فشار بر روی شما زیاد است، طبیعی است که افکار منفی در نظر شما بزرگ و بزرگ­تر می‌شوند. اما تحقیقات نشان می‌دهند که قرار گرفتن در یک محیط جدید دید شما را تغییر می‌دهد و نگرش­تان را مثبت می‌کند.

طی آزمایشی، دانشجویان پزشکی دانشگاه ییل (Yale)، کلاس درس را ترک کردند تا به یک موزه هنرهای باستانی بروند و نقاشی‌های قدیمی را بررسی کنند.

بعد از این گردش، توانایی آنها در تشخیص و یادآوری جزئیات درسی، نسبت به گروهی از دانشجویان که به این گردش نرفته بودند، 10 درصد افزایش یافته بود. در این باره شاون اکور در کتابش می‌نویسد: آنها با تماشای نقاشی‌ها به مغزشان تمرین دادند تا نقاط قوت بیشتری را رصد کند. این کار به آن‌ها یاد داد، به مسائل با دید بازتر و عمیق‌تری نزدیک شوند.

تمرین: اگر کارتان گره خورده‌است، مغزتان را در معرض یک محیط جدید قرار دهید. به یک مکان جدید بروید، کتاب جدیدی بخوانید یا به تماشای یک اثر هنری بنشینید. این کار کمک می کند با دید متفاوتی به سمت مشکلتان باز گردید.

  • هر کسی به خوبی می‌داند که خستگی وقتی با گرسنگی یا تغذیه­‌ی نامناسب توام باشد چه قدر ملال­‌آور است، اما این ترکیب مهلک می‌تواند خیلی بدتر از آن چیزی باشد که شما فکرش را می‌کنید. مغز عادت دارد کمبود خواب را به عنوان تهدیدی برای سیستم عصبی مرکزی تفسیر ‌کند. این می‌تواند بر عملکرد مغز، تشخیص‌ها و قضاوت‌های ما تاثیر منفی بگذارد. تحقیقات نشان داده که بی‌خوابی شبانه باعث می‌شود که به یادآوردن کلمات مثبت  59 درصد کاهش یابد. شاون اکور می‌نویسد: اگر خوب استراحت کنید و تغذیه کامل داشته باشید، دریچه‌ی ذهنتان به روی توانایی‌ها، اطلاعات و جزئیات ارزش‌مند بازتر خواهد بود.

یکی از پژوهش‌های مشهور دانشکده تجارت دانشگاه کلمبیا، نشان می‌دهد که قاضی­ها در احکامی که پیش از ناهار صادر می‌کنند، تنها حدود 20 درصد از متهمین را تبرئه می کنند، اما در احکامی که بعد از ناهار صادر شده است، تقریبا در 60 درصد موارد حکم به برائت داده‌اند.

  • شاون اکور اصرار دارد که هیچ مخمصه­‌ای نیست که در آن بارقه‌ای از امید ندرخشد. او می‌نویسد: من هرگز وارد موقعیت یا محیطی نشده‌ام که نتوان در آن جزئیات مثبت پیدا کرد.

تمرین: روی یک موضوع یا شخص خاص تمرکز کنید. به آن موضوع فکر کنید وظرف سی ثانیه هر توصیفی به ذهنتان می­رسد را بنویسید. از توصیفات­تان یک لیست تهیه کنید. بعد به توصیفات‌تان امتیاز بدهید؛ سه امتیاز برای هر توصیف مثبت و یک امتیاز برای هر توصیف منفی. اما چرا باید به توصیفات منفی هم امتیاز بدهیم؟ شاون اکور می‌گوید: آگاهی از جنبه‌های منفی به ما انگیزه­‌ی حرکت (عمل) می‌دهد. توجه به جنبه‌های منفی در کنار جنبه­‌های مثبت،  مغز ما را حتی انعطاف‌پذیرتر و چالاک‌تر می‌کند.

  • بازکردن سفره­‌ی دلتان پیش دوست صمیمی یا خواهر و برادرتان، گاهی ممکن است بیشتر مضر باشد تا مفید. اگر مدام با افراد هم‌فکر و هم­‌سلیقه درددل یا مشورت کنید، برایتان به قیمت شنیدن حرف‌های تکراری و تاییدات دلسوزانه­‌ی بی‌ارزش تمام خواهد شد. برای داشتن نگرش مثبت بهتر است دنبال افرادی با نقطه نظرات متفاوت و متضاد بگردید. آنها کمک می­کنند تا تمام جنبه‌های موضوع (مشکل) برایتان روشن شود.

تمرین: در تصمیمات بزرگی مانند پایان دادن به یک رابطه، تقاضای ترفیع و … یک محفل سه نفره برای مشورت تشکیل دهید. در این محفل خودتان یک دوست هم‌فکر و هم­‌سنخ و یک نفر با جایگاه وشخصیت متفاوت حضور داشته باشد؛ شخصی از گروه سنی یا جنسی متفاوت، کسی که شبیه شما به موضوع نگاه نکند. این کار موجب وسعت دید شما می­شود. در این صورت برخی نکات که پیش­تر منفی به نظر می‌آمدند ممکن است در ذهن شما تغییر ماهیت یابند.

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید