تابستان در راه است

یکی از مشکلات روزهای گرمی که در پیش داریم، تشنگی زیاد است. این تشنگی باعث کم آبی در بدن می‌شود که تاثیرات بدی روی سلامتی می‌گذارد.

برای پیشگیری از این موضوع می‌توان از شربت‌های خانگی و عرق‌هایی با طبع سرد استفاده کرد تا گرما و تشنگی کمتری را احساس کنید.

در ادامه ۵ نوشیدنی خوشمزه و مفید را به شما معرفی می‌کنیم.

 

نوشیدنی لیموناد و رزماری

برای درست کردن این نوشیدنی متفاوت به مواد زیر احتیاج دارید:

آب: ۲ لیوان

آب سرد: ۶ لیوان

آب لیموترش تازه: ۱ و ۴/۱ لیوان

عسل: ۲/۱ لیوان

شکر: ۲/۱ لیوان

رزماری تازه: ۲ شاخه

قالب یخ: به مقدار دلخواه

برای درست کردن نوشیدنی لیموناد و رزماری ابتدا در یک قابلمه‌ی کوچک ۲ لیوان آب را جوش بیاورید. بعد از جوش آمدن آب ساقه‌های رزماری را به آب اضافه کنید و ۱۰ دقیقه زمان دهید. بعد از ۱۰ دقیقه ساقه‌های رزماری را از قابلمه خارج کنید و عسل و شکر را اضافه کنید. مقداری هم بزنید تا در آب حل شوند و سپس محلول به دست آمده را به مدت ۱۵ دقیقه در فریزر بگذارید. محلول آب طعم‌دار شده با رزماری، عسل و شکر را از فریزر بیرون بیاورید و آب لیموترش و آب سرد را به آن اضافه کنید. نوشیدنی شما حاضر است. می‌توانید به نوشیدنی قالب یخ به مقدار دلخواه اضافه کنید و یک برش لیموترش هم برای تزیین روی آن بگذارید.

 

 

شربت سکنجبین و خیار

یکی از پرخاصیت‌ترین شربت‌های سنتی، شربت سکنجبین و خیار است. برای تهیه‌ی این نوشیدنی علاوه بر سکنجبین و خیار به لیموترش و عرق نعناع هم نیاز دارید. ابتدا لیموترش‌ها را پوست بکنید، فیله‌ی آن را جدا کنید و همراه با آب و چند قاشق عرق نعناع داخل مخلوط‌کن بریزید. سپس خیارها را خوب رنده کنید و به ترکیب قبلی اضافه کنید. سپس مخلوط به دست آمده را در لیوان بریزید و به اندازه‌ای که می‌خواهید به آن سکنجبین اضافه کنید. برای تزئین این نوشیدنی می‌توانید از چند قطعه یخ، یک برش لیموترش در کنار لیوان و نعنای تازه استفاده کنید. این نوشیدنی برای پذیرایی از مهمانان ماه رمضان هم یک گزینه‌ی عالی است.

 

عرق کاسنی یا عرق بیدمشک

عرق کاسنی علاوه بر کم کردن دمای بدن، مقاوت آن را در برابر گرما افزایش می‌دهد. موادی که نیاز دارید شامل نصف لیوان عرق کاسنی ، نصف لیوان عرق شاتره ، ۳ قاشق غذاخوری عرق نعنا ، سه قاشق غذاخوری گلاب ، مقداری شکر و مقداری زعفران دم‌کرده برای تهیه‌ی شربت کاسنی کافی‌ست تمامی این مواد را با هم مخلوط کنید و میزان شکر و شیرینی نیز کاملا به مزاج خود بستگی دارد. برای اینکه شکر بهتر در شربت حل شود می‌توانید آن را در کمی آب گرم حل کرده و در نهایت پس از سرد شدن به شربت اضافه کنید. اگر هم می‌خواهید که شربتی سالم‌تر و مقوی‌تر داشته باشید بهتر است که بجای شکر از عسل طبیعی استفاده کنید. عسل طبیعی را هم بهتر است پیش از اضافه کردن به شربت در کمی آب گرم حل کنید و پس از سرد شدن اضافه کنید تا عسل در شربت سرد ته نشین نشود.

بیدمشک با گل‌های زیبا و خوشبو، خواص تقویت کنندگی ، آرام‌بخش و ضد گرمازدگی دارد. این عرق خوشمزه را می‌توانید طبق سلیقه‌ای که دارید به صورت خالص و با رقیق شده همراه با شکر مصرف کنید.

 

نوشیدنی موهیتو و نعناع

موهیتو نعناع یکی از خوشمزه‌ترین و خنک‌ترین نوشیدنی‌ها برای رفع عطش و تشنگی در ماه رمضان و البته پیشگیری از گرمازدگی در فصل تابستان است. برای درست کردن یک پارچ نوشیدنی موهیتو نعنا به مواد زیر نیاز دارید:

آب: ۳ لیوان

شکر سفید: ۱ و نیم لیوان

برگ نعناع تازه: ۲ لیوان

شربت لیمو: ۲ لیوان

آب لیموترش: ۱ لیوان

سودا یا آب گازدار: ۸ لیوان

لیمو ترش: چند برش برای تزیین

برای تهیه نوشیدنی موهیتو نعناع ابتدا ۲ لیوان از ۳ لیوان آب را با شکر مخلوط کنید و در یک ظرف مناسب بریزید، این مخلوط را به مدت ۵ دقیقه داخل ماکروفر بگذارید.

برگ‌های نعناع را به آب اضافه کنید و خوب هم بزنید و اجازه دهید به مدت ۵ دقیقه در همین حالت باقی بماند. بعد از ۵ دقیقه، برگ‌های نعناع‌ را از داخل ظرف بیرون آورده و خوب فشار دهید و کنار بگذارید. شربت لیمو، آب لیمو‌ترش و ۱ لیوان از آب باقی مانده را داخل پارچ بزرگی بریزید و خوب ترکیب کنید. حالا مخلوط شکر و آب و افشره نعناعی که در ابتدا تهیه کردید را به ترکیب بالا اضافه کنید. در نهایت آب گازدار را به مواد اضافه کرده و مخلوط کنید. موهیتو نعناع را با یخ فراوان و برش‌های نازک لیمو و چند برگ نعنا سرو کنید.

 

زردآلوی تازه و عسل

زردآلوی تازه را با عسل و آب مخلوط کرده و بنوشید. این نوشیدنی برای رفع عطش بسیار مناسب است. در کل شما می‌توانید میوه‌های مختلف را داخل آب بریزید و بنوشید این کار  باعث رفع عطش شده و مقاومت بدن را در برابر گرما افزایش می‌دهد.

 

در کنار این نوشیدنی‌های خنک تابستانی می‌توانید طعم شیرین بیسکویت‌ را هم اضافه کنید و از روزهای گرم تابستان لذت ببرید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید