چگونه یخ‌چای درست کنیم؟

چای یکی از نوشیدنی‌های همیشگی و خواستنی است و نوشیدن آن بهانه‌ای برای دور هم جمع شدن است. ولی معمولا در تابستان و فصل گرم، ترجیح بدن و ذائقه بر نوشیدنی خنک است.  یخ‌چای (iced tea)  یکی از نوشیدنی‌هایی است که می‌توان به‌راحتی جایگزین چای کرد.درست کردن یخ‌چای ساده است، ولی قلق خاص خودش را دارد. در این نوشته به چگونگی تهیه‌ی یخ‌چای می‌پردازیم. خلاقیت در آشپزی حرف اول را می‌زند، این اصول را بدانید و با کمک آن‌ها یخ‌چای مطلوب خودتان را تهیه کنید.

 

اصول اولیه‌ی درست کردن یخ‌چای

چهار پیمانه آب جوشیده را در فلاسکی که گرما را سریع از خود خارج نمی‌کند بر روی دو چای کیسه‌ای بریزید و پنج دقیقه به آن فرصت دهید. چای کیسه‌ای را از فلاسک خارج کنید و با توجه به ذائقه‌تان چند قاشق شکر اضافه کنید.شش پیمانه یخ در آن بریزید و فرصت دهید تا یخ‌ها آب شوند. می‌توانید به جای یخ، از چهار پیمانه آب خنک استفاده کنید. برش‌های لیموی تازه به مخلوط اضافه کنید و آن را در یخچال نگه دارید.

 

یخ‌چای میوه‌ای

با اضافه کردن میوه‌های فصل می‌توانید هم رنگ یخ‌چای را هوس‌انگیزتر کنید و هم طعم و مزه‌ی بهتری به آن بدهید.به یخ‌چای تکه‌های آناناس، هلوی سفت و کیوی اضافه کنید و اجازه بدهید چند ساعتی در یخ‌چای بماند. با این کار مخلوطی مزه‌دار خواهید داشت.می‌توانید بگذارید موقع سرو تکه‌های میوه در یخ‌چای بماند تا مخلوطی غلیظ‌تر داشته باشید و از زیر دندان رفتن تکه‌های میوه هم لذت ببرید.

 

یخ‌چای توت‌فرنگی

برای داشتن یخ‌چایی خوشمزه و تازه در تابستان، می‌توانید یخ‌چای توت‌فرنگی را امتحان کنید:

۱- در مرحله‌ای که هنوز چای داغ است، به آن شکر اضافه کنید و هم بزنید.

۲- مقداری آب لیموترش تازه به آن اضافه کنید، جوری که شیرینی شکر و ترشی لیمو به حد مطلوبتان برسد.

۳- مقداری توت‌فرنگی را به حالت پوره درآورید و از صافی رد کنید تا دانه‌های آن گرفته شود.

۴- وقتی چای سرد شد، پوره‌ی توت‌فرنگی را اضافه کنید و برای سی دقیقه مخلوط را در یخچال قرار دهید.

در این نوشته، شما را با اصول یخ‌چای درست کردن آشنا کردیم، اما فراموش نکنید که خلاقیت حرف اول را می‌زند. خودتان به آن طعم‌هایی که دوست دارید را با کمک مواد دیگر اضافه کنید. یک دورهمی تابستانی در این روزهای پایانی گرما با یک پارچ بزرگ یخ‌چای خانگی حتما می‌چسبد.

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید