کوکی‌ تکه‌ شکلاتی

کوکیهای تکهشکلاتی برای سلامتی مفیدند؟

 

عاشقان شکلات توجه فرمایید! کوکی‌های تکه‌شکلاتی اگر به اندازه مصرف شوند، می‌توانند بیش از آن‌چه تصور می‌کنید برای سلامتی‌ تان مفید باشند. این تکه‌های بیسکویت خوشمزه می‌توانند علاوه بر اینکه میان‌وعده‌‌ای جذاب و خوش‌خوراک باشند، فشارخون شما را پایین بیاورند، اشتهایتان را مهار کنند و گردش خون‌تان را بهبود ببخشند. خلاصه کنم، این کوکی‌های خوش‌طعم می‌توانند ذهن‌تان را هوشیارتر کنند، جریان گردش خون‌تان را تقویت کنند و برای سلامتی قلب‌تان مفید باشند.

 

سرچشمهی شکلات

درختان کاکائو (تئوبروما کاکائو) اولین بار در آمریکای جنوبی و مرکزی دیده شدند. افراد قبایل المک، مایان و آزتک گوشت نرم سفید رنگی که دانه‌های کاکائو را در بر گرفته می‌خوردند و از طعم‌ش لذت می‌بردند. پیش از وقوع کشفیات مدرن در مورد فواید شکلات برای سلامت انسان، درمان‌گران این قبایل از شکلات برای کاهش تب، تنگی نفس و درمان قلب‌های ضعیف کمک می‌گرفته‌اند. قرن‌ها بعد تاثیر تسریع‌کننده‌ی شکلات بر روی داروها ثابت شد و از سال ۱۸۲۸ استفاده از شکلات میان اروپاییان هم رواج پیدا کرد.

 

سلامت قلب

شکلات می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را تا یک سوم کاهش دهد. تحقیقات علمی گوناگون نشان داده‌اند پلی‌فنول، آنتی‌اکسیدان موجود در شکلات، میزان تولید ماده‌ای شیمیایی به نام اکسیدنیتریک را در بدن بالا می‌برد. این اکسید موجب کنترل فشار و گردش خون شده و منجر به داشتن قلبی سالم‌تر می‌شود.

 

سلامت مغز

فلاونول موجود در شکلات، گردش خون را بالا می‌برد و این امر موجب افزایش هوشیاری در مغز شما می‌شود. تعدادی از پژوهش‌های انجام شده در این حوزه نشان داده‌اند به طور مثال نوشیدن هات‌چاکلت می‌تواند توان تحلیلی و محاسباتی ذهن را بالا ببرد و در مواردی به بهبود حافظه به ویژه در افراد میانسال کمک کند. بنابراین، نوشیدن یک فنجان شیر گرم به همراه چند عدد کوکی تکه‌شکلاتی می‌تواند همان چیزی باشد که برای بهبود عملکرد مغزتان نیاز دارید.

 

حال خوش

فنی‌تیلامین موجود در شکلات باعث ترشح اندورفین یا همان هورمون معروف “حال خوش” می‌شود. این هورمون احساس هیجان را در آن بخش‌هایی از مغز که با حس لذت درگیرند در شما دو برابر می‌کند. گاهی دانشمندان تا آن‌جا پیش‌ رفته‌اند که هیجان ناشی از ترشح این هورمون در بدن هنگام خوردن شکلات را با حس عاشق شدن مقایسه کرده‌اند. حس لحظات شور و هیجان عاشقی را دوست دارید؟ شاید یک فنجان قهوه با چند عدد کوکی تکه شکلاتی، این ترکیب جادویی از شکلات و شکر و کافئین به طولانی‌تر شدن این حس و حال خوب‌تان کمک کند.

 

تقویت حافظه

یکی دیگر از فواید شکلات و به ویژه شکلات داغ، کمک به بهبود عملکرد حافظه است. حافظه‌ی انسان با افزایش سن و به دلیل کاهش گردش منظم خون در بدن و عدم خون‌رسانی کافی به قسمت‌هایی از مغز شروع به افول می‌کند. تحقیقات پزشکی نشان داده‌اند، شکلات به دلیل خاصیت افزایش گردش خون می‌تواند به شما در مبارزه با این مشکل کمک کند.

نوشته های مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید