کوکی فضایی

۱۳۹۸/۰۹/۰۳

space-cookie

هتل زنجیره‌ای دابلتری هیلتن خبری را منتشر کرد که در آن از فرستادن یک فر کوچک و خمیر آماده‌ی کوکی به ایستگاه فضایی خبر ‌داد تا برای اولین بار فضانوردان بتوانند کوکی با تکه‌های شکلات در فضا بپزند و محیط بهتری برای پذیرایی از مهمانان آینده‌ی کهکشان فراهم کنند.

این داستان یادآور تلاش شرکت‌های کوکا و پپسی برای فرستادن قوطی‌های سودا به یک ایستگاه فضایی قدیمی است که در حال حاضر فعالیتی نمی‌کند. شرکت‌ها مبلغ زیادی را برای طراحی میلیون‌ها قوطی پپسی هزینه کردند که پایانش شکست بود. علاوه بر اینکه قوطی‌ها نشتی دادند، ، نوشیدن سوداها باعث ایجاد مشکلات گوارشی برای فضانوردان می‌شد چرا که با توجه به نبودن جاذبه در فضا تمام گاز نوشابه در آن باقی می‌ماند.

روند و نتیجه‌ی پروژه‌ی پختن کوکی‌ها در فضا نیز غیر قابل پیشبینی است، دلیل این موضوع به جاذبه‌ی کم فضا برمی‌گردد.

فرض کنید در آن جاذبه‌ی کم، چیزی در فضا شروع به سوختن کند؛ فضانوردان مجبورند که راهی برای خلاصی از آن پیدا کنند و نمی‌توانند پنجره را باز کنند تا از شر دودها راحت شوند! با اینکه آشپزی‌های ساده در فضا به نظر  امکان‌پذیر هستند، اما حتی آسان‌ترین دستورها هم کار زیادی می‌برند.  سندی مگنیوس، فضانورد بازنشسته‌ی ناسا درباره تلاش خود برای پخت پیاز و سیر در فضا می‌گوید، این پروسه تشکیل شده از یک پاکت فویلی، مقداری از پیاز، که به دستها می‌چسبد و ساعت‌ها انتظار است. اما مری مورفی معتقد است پختن کوکی در فضا بسیار آسان است، او می‌گوید: خمیرکوکی را در هوا می‌قاپی، آن را سریع روی سینی می‌ا‌ندازی و در فر سر می‌دهی!

اما همانطور که گفته شد این فرآیند آن‌قدرها هم آسان نیست. مشکلات دیگری مانند از بین رفتن تاثیر بعضی از ویژگی‌های فر در جاذبه‌ی کم وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها بالا رفتن هوای گرم و چرخش فن‌ها برای پراکنده کردن گرما است. نگرانی‌ دیگری که درمورد عملکرد فرها در فضا وجود دارد این است که اگر کوکی در مرکز فر قرار داده شود، به کدام سمت می‌رود؟ در مرکز فر باقی می‌ماند؟ یا به طرف‌های مختلف سر می‌خورد؟

کارخانه‌ی ننوراکس، یک فر فضایی استوانه‌ای با قابلیت ایجاد گرمای یکنواخت ساخته است که باعث می‌شود تمام محیط فر با دمای داخلی ۳۵۰ درجه‌ی فارنهایت گرم شود. محفظه‌ی قابل حمل فر مانند چمدانی طراحی شده است که بتواند ملزومات برقی، خنک کننده، دستکش مخصوص و چیزهای مورد نیاز دیگر را در خود جای دهد

پیش از این هم فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی کارهایی کرده‌اند تا فضا را بیشتر شبیه به زمین کنند. مثل انجام دادن بازی‌های تخته‌ای، تماشا کردن برنامه‌های تلوزیونی و صرف کردن غذا در کنار یکدیگر، مخصوصا در طول تعطیلات. اما تاکنون فضانوردان هیچ پخت‌وپزی در فضا انجام نداده‌اند با این که اکثر آن‌ها آشپزی را دوست دارند و دل‌شان برای پخت و پز تنگ شده است.

اگر پروژه‌ی پخت کوکی با موفقیت انجام شود به گفته‌ی ناسا فضانوردان قرار نیست کوکی‌ها را بخورند، به دلیل اینکه از لحاظ تکنیکی آن‌ها یک تجربه‌ی علمی هستند و برای آزمایشات به زمین فرستاده می‌شوند!

پخت و پز یک تجربه‌ی جدید و کاملا انسانی در یک مکان ناشناخته و با شرایط سخت خواهد بود که می‌تواند آسایش و رفاه را با خود به همراه بیاورد و از استرس‌های فضانوردان بکاهد و برای مدت زمانی کوتاه حواس آن‌ها را از شرایط  غیر معمولی‌ای که احاطه‌شان کرده است، پرت کند. این پروژه گامی بلند برای مسافرین فضا و ساکنین آینده‌ی مریخ خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دیگر خبرها